Dzień dobry! Dostałem poniższy wynik rezonansu prostaty. Czekam na wizytę u urologa, ale chętnie poz

1 odpowiedzi
Dzień dobry! Dostałem poniższy wynik rezonansu prostaty. Czekam na wizytę u urologa, ale chętnie poznałbym inną opinię.

Badanie MR miednicy mniejszej (parametryczne prostaty zgodnie z protokołem PI-RADS 2.1) wykonano w sekwencjach:
HR obrazy T2-zależne w płaszczyźnie poprzecznej, strzałkowej i czołowej, grubość warstw 3 mm celowane na gruczoł krokowy,
obrazy dyfuzyjne przy b50, 500, 100 i 1500, grubość warstw 3 mm płaszczyzna poprzeczna,
obrazy T1-zależne, T2-zależne+FAT SAT grubość warstw 5 mm płaszczyzna poprzeczna.
Po podaniu środka kontrastowego wykonano badanie dynamiczne wielofazowe VIBE DIXON (15 powtórzeń).
Dane ze skierowania: Przerost gruczołu krokowego. Podwyższony poziom PSA11ng/ml DRE-BPH
Gruczoł krokowy dobrze odgraniczony, wmiernymn powiększony, o zachowanej budowie strefowej, o wymiarach 4,6 x 3,8 x 5cm (RL x AP x
CC),
objętość ellipsoid volume 45ml,
objętość bullet volume57ml.
Krwawienie nie uwidoczniono
Strefa przejściowa (TZ):
Cechy przerostu gruczołowego strefy przejściowej, która wykazuje niejednorodnie w dużym stopniu obniżony sygnał w obrazach T2 zależnych, z obecnością otorebkowanych i nieotorebkowanych hiperplastycznych, hipointensywnych guzków, niektóre z nich wykazują cechy restrykcji
wody ze wskaźnikiem ADC 0,8x10-3 mm/sek2.
Ponadto widoczne są torbiele degeneracyjne wielkością do 4 mm, i poj. bezsygnałowe zwapnienia.
Pi RADS 2
Zmian ogniskowych podejrzanych w obrębie strefy przejściowej w badaniu MR nie uwidoczniono.
Strefa obwodowa (PZ):
o zmniejszonej objętości , o nieznacznie niejednorodnie podwyższonym sygnale w obrazach T2 zależnych, bezróżnicujących się zmian
ogniskowych i ognisk restrykcji wody z obecnością poj.zmian włóknistych .
PI RADS 2
Strefa centralna CZ – niskosygnałowa w zakresie obu płatów
Po podaniu paramagnetycznego środka kontrastowego uwidoczniono niejednorodne wzmocnienie gruczołu krokowego.
Ognisk podejrzanych wczesnego wzmocnienia pokontrastowego z wyraźnym wypłukaniem środka kontrastowego nie uwidoczniono.
Torebka gruczołu jednorodna cienkościenna zachowana o prawidłowym sygnale bezcech nacieku.
Pęczki naczyniowo-nerwowe symetryczne, bezcech nacieku.
Pęcherzyki nasienne symetryczne, niepogrubiałe, o prawidłowej intensywności sygnału, w badaniu MR w normie.
Pęcherz moczowy cienkościenny o gładkich obrysach ścian, ujścia pęcherzowe moczowodów wolne z cechami impresji tylnej ściany na
powiększonym gruczole krokowym
Powięź okołoodbytnicza niepogrubiała, o prawidłowej intensywności sygnału, w badaniu MR w normie.
Nie uwidoczniono cech nacieku odbytnicy i mięśni dźwigaczy odbytu oraz mięśni przepony moczopłciowej.
Odbytnica i końcowy odcinek esicy o prawidłowej grubości ściany, bezcech patologii.
Doły kulszowo-odbytnicze wolne.
Tkanka tłuszczowa okołoodbytnicza bez patologicznych sygnałów.
Nie uwidoczniono powiększonych węzłów chłonnych wewnątrz- i zewnątrz otrzewnowych w obrębie miednicy mniejszej.
Struktury kostne objęte zakresem badania bezzmian ogniskowych o charakterze podejrzanym. Wnioski
Cechy przerostu strefy przejściowej gruczołu krokowego.
Witam, pytanie co jest w badaniu per rectum i jaka jest dynamika badania MRI. To że w wyniku badania MRI nie opisano zmian podejrzanych, nie wyklucza obecności patologii w gruczole krokowym. Badanie MRI jest nam pomocne w lokalizacji. Najważniejszy jest aspekt kliniczny. Pozdrawiam Bernard Adamowicz