Dzień dobry, dobre 10 lat temu doznałam złamania kości śródstopia. Przez ten czas raczej byłam człow

3 odpowiedzi
Dzień dobry, dobre 10 lat temu doznałam złamania kości śródstopia. Przez ten czas raczej byłam człowiekiem mało aktywnym. Od jakiegoś półtorej miesiąca biegam, nie są to jakieś długie dystanse, mój ostatni rekord to 6 km. Dziś poszłam biegać i poczułam ból właśnie w tej stopie, w okolicach śródstopia. Czy to możliwe, ze po tylu latach mogę odczuwać jakiś dyskomfort podczas tego typu treningów?
Dzień dobry, mimo dobrego zrostu kostnego zdarza się, że zmiany strukturalne tkanek miękkich, ich osłabienie dają opisane przez Panią dolegliwości bólowe. Przy wzroście aktywności te zmiany mogą powodować ból. Jeżeli przez ostatnie 10 lat była Pani osobą mało aktywną fizycznie to możliwe, że bijąc własny rekord 6 km biegu, doprowadziła Pani do przeciążenia mięśni, więzadeł lub ścięgien. Warto udać się na terapię manualną do fizjoterapeuty w celu diagnostyki funkcjonalnej, zlokalizowania przyczyny problemu i poddaniu terapii. Nawet stare kontuzje mogą być z powodzeniem opracowane przez fizjoterapeutę.

W ramach profilaktyki proszę pamiętać o rozgrzewce i rozciąganiu przed biegiem. Nie warto bić rekordów na treningach, lepiej stopniowo zwiększać intensywność i dystans.

Owszem, każdy uraz pozostawia jakiś ślad, tym bardziej jeśli po złamaniu rehabilitacja była niewystarczająca. Warto udać się do fizjoterapeuty, aby za wczasu pozbyć się dolegliwości. Pozdrawiam!
Dobry wieczór, jak najbardziej możliwe jest, że po tylu latach odezwały się dolegliwości ze strony kiedyś uszkodzonej struktury , każdy uraz to trauma dla ciała. Bardzo ważna jest odpowiednia rozgrzewka - szczególnie stóp, kolan, bioder które są najbardziej obciążane podczas biegania, rozciąganie mięśni, mobilność stawów, stopniowanie obciążania treningiem.
Warto udać się do fizjoterapeuty, który oceni technikę biegu, biomechanikę stawów stopy oraz postawę, bardzo często wystarczy kilka dodatkowych ćwiczeń aby pozbyć się dolegliwości