Dzień dobry, Córka ma 10 miesięcy. Właśnie wyszły jej dwa pierwsze zęby i pojawił się dylemat. Jak

1 odpowiedzi
Córka ma 10 miesięcy. Właśnie wyszły jej dwa pierwsze zęby i pojawił się dylemat. Jak dbać o te pierwsze ząbki. Różne źródła wskazują sprzeczne informacje. Czy w tym momencie właczyć już pastę do zębów? Czy czyścic ząbki wodą i szczoteczką? Jeżeli pasta to z fluorem czy bez?
Pozdrawiam
Zęby mleczne myjemy szczoteczką i pastą z fluorem o zawartości 1000ppm( informacja małym drukiem napisana na każdym opakowaniu pasty). Zeby myjemy od momentu pojawienia się pierwszego zeba w jamie ustnej. Powinno to następować minimum dwa razy dziennie, szczególnie ważne jest mycie wieczorne po którym nie można już dawać dziecku nic do jedzenia, pic może tylko czysta wodę. Jeśli dziecko budzi się w nocy na jedzenie powinno po tym posiłku mieć umyte zeby. W trakcie sny wydzielanie śliny jest dużo mniejsze niż normalnie, wiec zeby są dużo słabiej oczyszczane przez ta ślinę.
Jeśli chodzi o ilość pasty to w przypadku 10 m dziecka powinna to był bardzo niewielka ilość, której połknięcie absolutnie nie zaszkodzi dziecku a tylko wzmocni zeby, jeśli będzie stosowana taka pasta. Na sucha szczoteczkę dajemy kilka kropel pasty i myjemy tak zeby, nie należy moczyć szczoteczki przed nałożeniem na nią pasty. Można zakupić szczoteczkę elektryczna dostosowana do wieku dziecka lub stosować manualna. Mam nadzieje, ze pomogłem. Pozdrawiam serdecznie