Dzień dobry, co znaczą takie wyniki rezonansu szyjnego odcinka kregosłupa? Czy to coś poważnego

2 odpowiedzi
Dzień dobry,

co znaczą takie wyniki rezonansu szyjnego odcinka kregosłupa? Czy to coś poważnego i może dawać jakieś neurologiczne objawy?

Fizjologiczna lordoza odcinka szyjnego kręgosłupa w wykonanym badaniu MR zniesiona z tendencją do kifozy na wysokości C3-C4. Niewielki kręgozmyk tylny C4-C5. Wysokość trzonów C zachowana; sygnał szpiku kostnego bez zmian podejrzanych. Krążki międzykręgowe w odcinku szyjnym mają uszkodzoną strukturę, widoczne jest obniżenie intensywności sygnałów w czasie T2 jako wyraz ich dehydratacji. Na poziomie C3-C4 tylna protruzja k.m. modeluje worek opony twardej ograniczając brzuszną rezerwę płynową rdzenia krg. Na poziomie C4-C5 uwypuklenie k.m. na kręgozmyku modeluje worek opony twardej ograniczając brzuszną rezerwę płynową rdzenia krg. Na poziomie C5-C6 niewielkie prawoboczne uwypuklenie k.m. i przerośnięte więzadła żółte modelują worek opony twardej. Rdzeń kręgowy w odcinku szyjnym jest nieposzerzony, bez zmian ogniskowych, nieuciśnięty, z zachowana rezerwą płynową. W badaniu bez cech kompresji na nerwy rdzeniowe w otworach międzykręgowych. Innych zmian ogniskowych w kanale kręgowym nie stwierdzono. Struktury złącza czaszkowo szyjnego w wykonanym badaniu bez ewidentnych nieprawidłowości.
Dzień dobry,
Aby udzielić prawidłowej odpowiedzi na zadane pytania, trzeba mieć możliwość zbadania pacjenta. Proszę udać się do lokalnego fizjoterapeuty lub (jeśli narzeka Pan/i na objawy neurologiczne) do neurochirurga. Sam opis badanie MRI nie wystarcza do rzetelnej oceny stanu pacjenta.
Pozdrawiam,
Dominik Zakrzewski

Sam rezonans to za mało. Trzeba udać się na wizytę do fizjoterapeuty, aby wypytał o szczegóły i sam przeprowadził badanie. Pozdrawiam!