Dzień dobry. Choruje na nadczynność tarczycy (Graves Bassedove) od miesiąca biorę ręki Thyrozol. FT4

1 odpowiedzi
Dzień dobry. Choruje na nadczynność tarczycy (Graves Bassedove) od miesiąca biorę ręki Thyrozol. FT4 już jest w normie, aTPO nadal niskie poniżej normy. Czy mogę wykonać zabieg medycyny estetycznej na twarz? Jeżeli tak to jaki? Jeżeli nie to kiedy będzie to możliwe? Dziękuję za odpowiedź.
Dzień dobry!
Choroba Graves Basedova to choroba o podłożu autoimmunologicznym. Układ immunologiczny pacjenta "atakuje", zamiast bronić tarczycę, poprzez produkcję przeciwciał.

Jeśli chodzi o zabiegi z zakresu medycyny estetycznej- to najbardziej popularny- wypełnienie kwasem hialuronowym, może spowodować nieprzyjemne skutki uboczne.
Fakt, kwas jest co materiałem biozgodnym, ale jednak zawiera śladowe pozostałości substancji stosowanych w procesie jego wytwarzania. Po wprowadzeniu do tkanki pacjenta z chorobą autoimmunologiczną kwas (jak i każda inna substancja)może:
- nie wywołać żadnej reakcji, jak u zdrowej osoby,
- spowoduje nadreaktywność i organizm zacznie go traktować jako ciało obce. Wówczas powstanie stan zapalny i w efekcie grudki, albo nawet ziarniniaki,

To samo dotyczy np. nici liftingujących (PDO, PLA) też są biozgodne, ale mogą być potraktowane jako ciało obce i wywołać stan zapalny.
Podobnie dzieje się przy wszelkich innych preparatach, które wprowadzamy do tkanki i tam pozostają przez jakiś czas.

Z kolei przy metodach regeneracyjnych (RF mikroigłowa, laser frakcyjny, czy hifu) pacjent z chorobą autoimmunologiczną będzie miał słabsze efekty zabiegowe. Aby osiągnął ten sam efekt, co u osoby zdrowej, będzie musiał wykonać większą ilość zabiegów (robi się je też rzadziej)

Aby bezpiecznie korzystać z dobrodziejstwa zabiegów medycyny estetycznej i anti-aging musi być ustabilizowany poziom hormonów- o tym fakcie z pewnością poinformuje lekarz endokrynolog, który w fachowy sposób zinterpretuje wyniki zleconych badań- bo leczymy przecież pacjenta, nie wyniki.

Łączę pozdrowienia,
Anna Trzcińska-Caputa