Dzień dobry, chodziłem w swoim życiu do kilku psychologów i psychoterapeutów, wydawało mi się że

2 odpowiedzi
Dzień dobry,

chodziłem w swoim życiu do kilku psychologów i psychoterapeutów, wydawało mi się że swoje problemy przepracowałem raz na zawsze (OCD pure O/PTSD), natomiast od jakiegoś czasu wracam do niechcianych myśli.
Czy warto pójść raz jeszcze do innego psychologa/psychoterapeuty? Z jednej strony mam już spisane na kartce schematy postępowania, z drugiej boję się grzebania od nowa w przeszłości i ustalania nowych schematów postepowania bo cała psychoterapia to męczący proces i nie chciałbym zaczynać od nowa. Nie byłem jeszcze u terapeuty pracującego w czystym nurcie CBT (była TSR/terapia "integratywna").
Dzień dobry, jako że w biegu życia człowiek się zmienia i kontekst, w którym funkcjonuje również, może się zdarzyć tak, że wypracowane wcześniej schematy nie są już tak skuteczne, jak zaraz po zakończeniu procesu terapeutycznego. Jeśli niechciane myśli zaczynają przeszkadzać w funkcjonowaniu a dotychczasowe sposoby radzenia sobie zaczynają nie być wystarczające, warto udać się na konsultację, aby zasięgnąć wskazówki lub nauczyć się nowego schematu. Jest prawdopodobne, że nie będzie Pan musiał spędzać wielu godzin w gabinecie, a jedynie wypracować nową strategię, aby pomóc sobie w obecnej sytuacji.
Jeśli ma Pan chęć i był Pan zadowolony z wcześniejszej terapii, warto wrócić do swojego terapeuty i zasięgnąć porady. Taka osoba już Pana zna, wie, na czym skończyliście i tym bardziej nie będzie konieczności ponownego przerabiania wcześniejszych spraw.
Trzymam kciuki!

Owszem, psychoterapia to może być ciężka praca ale może to być również piękna przygoda z poznawaniem siebie. Proszę zadbać o swój komfort życia, rozwój- to się zawsze opłaca:) Trzymam kciuki:)