Dzień Dobry chciałbym się dowiedzieć jak szybko należy rozpocząc rehabilitację po rekonstrukcji meto

3 odpowiedzi
Chciałbym się dowiedzieć jak szybko należy rozpocząc rehabilitację po rekonstrukcji metoda mikrozłamań chrząstki stawowej kłykcia środkowego oraz usunięciu pęknietego fragmentu tylnego rogu łąkotki bocznej. Po zdjęciu szfów czy odrazu po operacji ? Czy moze jeszcze później, pytam ponieważ słyszałem wiele opinii i prawie każda inna.
Witam
Rehabilitację zaczyna się od razu. Istnieją różne techniki pracy dostosowane do aktualnych możliwości pacjenta i przeciwwskazań medycznych. Terapię podejmuję się w usztywnieniu w zespoleniach, dotyczy ona wtedy różnych składowych ruchu kończyny dolnej i nie musi obejmować w pierwszym etapie ruchów czynnych (zgięć/wyprostów/rotacji).
Ważna jest stymulacja dostosowana do indywidualnych wskazań.
Pozdrawiam

Należałoby uwzględnić kilka elementów w procesie usprawniania pooperacyjnego:
Z punktu widzenia regeneracji chrząstki w stawie to operator decyduje w którym momencie (który tydzień po zabiegu) może dochodzić do częściowego a następnie całkowitego obciążania stawu.
Należy wziąć pod uwagę to, że rehabilitacja może być prowadzona bez obciążania a z zastosowaniem kontaktu, po to by zastymulować i utrzymać: 1. pamięć wzorca ruchu, 2. prawidłową ruchomość w stawie stymulującą właściwe gojenie.
Tematyka postępowania pooperacyjnego nie powinna obejmować wyłącznie najbardziej problematycznej okolicy ale uwzględniać utrzymanie dobrej korelacji funkcjonalnej w całym organizmie. Wymaga to jednak dobrego zrozumienia wzajemnych kompetencji i współpracy między operatorem a fizjoterapeutą prowadzącym usprawnianie.
Witam,
rehabilitację można zastosować praktycznie od razu.
Proszę zapytać się swojego lekarza prowadzącego.
Pozdrawiam
Wojciech Szulborski
Sugeruję wizytę: Kinesiotaping - 30 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.