Dzień dobry! Chciałbym się dowiedzieć, czy możliwym jest, aby skutecznie wyleczyć trądzik bez koniec

1 odpowiedzi
Dzień dobry! Chciałbym się dowiedzieć, czy możliwym jest, aby skutecznie wyleczyć trądzik bez konieczności zażywania izotretynoiny? Wybieram się wkrótce na wizytę endokrynologiczną (niedoczynność tarczycy) oraz dermatologiczną. Będę pobierała krew pod kątem TSH, ft3, ft4 itp. i może mogliby mi Państwo zasugerować, co mogłabym jeszcze zbadać (zdaję sobie sprawę, że badanie poszczególnych hormonów wymaga odpowiedniej pory dnia i cyklu), aby przedstawić dermatologów w celu diagnostyki? A może nie ma to większego sensu i lepiej poczekać do wizyty?
Zmagam się z trądzikiem od 12 roku życia. Nigdy żaden dermatolog nie prosił mnie o żadne badania, wywiad był zwykle dość krótki (być może problem był oczywisty, chcę wierzyć w dobre kompetencje moich lekarzy). Leczono mnie już antybiotykami, Azycyną, Aknemycinem, przeróżnymi maściami, Benzacne, Duac i w końcu Aknenorminem (przez 11 miesięcy)... Po tym ostatnim efekt był świetny. Twarz gładka, bezproblemowa. Problemy wróciły po ok. 2 latach, wówczas zrzucałam je na moje błędy w pielegnacji, stres, dietę, brak snu. Minęło 5 lat od leczenia i po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych (1 rok zażywania) na mojej twarzy stał się istny armagedon. Od 7 miesięcy jest tylko coraz gorzej, zmiany pojawiają się tylko w dolnych partiach twarzy - poniżej kości policzkowych, na linii brody i szyi. Czoło, nos i policzki są w porządku. Zmiany są ropne, czerwone, do tego drobna podskórna kaszka. Wstydzę się swojej twarzy. Z powodu niedoczynności odżywiam się zdrowo, piję dużo wody, unikam fast foodów, codziennie jem świeże warzywa, na śniadanie kaszę jaglaną od lat, z mięsa jem tylko ryby, codziennie jem orzechy brazylijskie i co jakiś czas inne, pestki dyni, suplementuję D3, codziennie pilnuję, żeby chodzić 10km. Moja pielęgnacja ogranicza się do oczyszczania i nawilżającego kremu Sylveco. Co jakiś czas nakładam podkład mineralny. Jak może można zauważyć, trądzik stał się moją małą obsesją, zapisywałam po czym jest gorzej, kiedy lepiej. Zauważyłam, że przed miesiączką i w czasie owulacji dochodzą mi nowe "ogniska", które jednak goją się na tyle wolno, że mogę powiedzieć, że od tych 7 miesięcy moją twarz nigdy nie miała dobrego dnia. Odstawienie nabiału i glutenu - bez wpływu na moją twarz. Czuję, że próby szukania rozwiązania na własną rękę, okażą się bezskuteczne, bo to szukanie po omacku i muszę ponownie oddać się w ręce specjalisty. Tym niemniej, po Aknenorminie niestety, pomimo świetnych rezultatów, czułam się bardzo źle (nie wchodząc w szczegóły, miałam bardzo obniżony nastrój, problemy z nauką, pół roku właściwie przespałam, moje zainteresowanie światem spadło do zera) i na tej podstawie wnioskuję, że nie jest to lek dla mnie, a zaproponowane przez ostatniego mojego dermatologa, powtarzanie kuracji, wydaje mi się mało holistycznym podejściem do problemu. Stąd moje pytanie - czy zgodnie z aktualną wiedzą medyczną, naprawdę nie ma możliwości innego leczenia trądziku, niż retinoidami? Jakie wyniki powinnam pokazać na wizycie lekarskiej, na której chciałabym przedstawić ten problem? Czy sugerują Państwo wziąć pod uwagę alergię, nieuregulowane hormony lub np. gronkowiec? Czy jest jeszcze coś, co mogłabym zrobić ze swojej strony, żeby złagodzić te potworności na mojej twarzy? Bardzo boję się, że ostatecznie przedobrze i sama sobie zaszkodzę... Dziękuję za czas poświęcony mojej sprawie!
Nie wiem ile Pani ma lat ale nawrotowy trądzik ma bardzo często podłoże hormonalne, ale raczej androgenowe. jest wiele możliwości skojarzonego leczenia farmakologicznego i zabiegowego. Zapraszam, mam kilkunastoletnie doświadczenie w tym temacie .

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Eksperci

Jacek Zeman

Jacek Zeman

Dermatolog, Chirurg

Kraków

Joanna Magdziarz-Orlitz

Joanna Magdziarz-Orlitz

Dermatolog, Specjalista medycyny estetycznej

Częstochowa

Danuta Kowalczuk

Danuta Kowalczuk

Ginekolog, Endokrynolog

Warszawa

umów wizytę
Paweł Grzywacz

Paweł Grzywacz

Lekarz rodzinny, Flebolog

Nowy Targ

Gabriela Ochała-Gierek

Gabriela Ochała-Gierek

Dermatolog, Lekarz w trakcie specjalizacji

Sosnowiec

Katarzyna Szmigiel

Katarzyna Szmigiel

Dermatolog, Specjalista medycyny estetycznej

Wrocław

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 116 pytań dotyczących usługi: trądzik

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.