Dzień dobry, Chciałam prosić o interpretacje wyniku badania echa serca: Wypadanie płatka tyln

1 odpowiedzi
Dzień dobry,

Chciałam prosić o interpretacje wyniku badania echa serca:

Wypadanie płatka tylnego zastawki mitralnej. Fala zwrotna mitralna skrajnie ekscentryczna - bardzo trudne warunki szacowania objętości fali i ERO. Z szacunku: ERO 0,7 cm2, objętość 100ml, pISA 13mm, talia 7mm.

Prędkość fali E 1,3 m/s.

Powiększony lewy przedsionek. Pozostałe jamy serca w normie. Łagodne pogrubienie ścian lewej komory. Bez odcinkowych zaburzeń kurczliwości lewej komory.

EF 68%.

Globalna funkcja skurczowa prawej komory, w normie. TAPSE 22mm. Pień płucny w normie. Spektrum przepływu przez RVOT w normie. Aorta nieposzerzona. Osierdzie bez patologii. Żyła główna dolna nieposzerzona, prawidłowo modulowana oddechowo. IAS bez cech przecieku.

ACT (ms) 134
E' med cm/s 10
E' lat cm/s 11
Prawa komora (RVOT) 28 mm
Lewa komoro rozkurcz (LVD) 51 mm
Przegroda miedzykomorowa (IVS) 12 mm
(PW) 11mm
Lewy przedsionek (LAA) 25 cm2
Prawy przedsionek (RAA) 13 cm2
Opuszka aorty 33mm
Aorta wstępująca 30mm
Pień płucny 22mm

Czekam na badanie TEE, które zalecono wykonać po tym wyniku echa serca.

Chciałam jednak prosić o wyjaśnienie wyniku powyższego badania tak "na chłopski rozum" . Czy to bardzo zły wynik? Jakie może być leczenie?

Pozdrawiam
Dzień dobry
Echokardiografista nie był w stanie ze 100% pewnością ocenić parametrów niedomykalności zastawki mitralnej dlatego skierował panią na badanie przezprzełykowe, które jest dokładniejsze. Wg parametrów oszacowanych w tym badaniu jest to ciężka niedomykalność zastawki mitralnej, która powinna być leczona zabiegowo. Pełna ocena wskazań do zabiegu jest możliwa dopiero po uzyskaniu badania TEE i bezpośredniej ocenie stanu ogólnego pacjenta i jego historii choroby przez lekarza konsultującego.
Pozdrawiam
Adam Arendarczyk