Dzień dobry Biologicznie urodziłam się jako mężczyzna natomiast identyfikuje się jako osoba niebi

2 odpowiedzi
Dzień dobry

Biologicznie urodziłam się jako mężczyzna natomiast identyfikuje się jako osoba niebinarna a nawet bardziej utożsamiam się z płcią kobiecą.
Nie potrafię zidentyfikować swojej orientacji seksualnej. Do tej pory nawiązywałam relacje i kontakty seksualne natomiast wiem, że jestem bardziej atrakcyjna dla mężczyzn nawet jako mężczyzna niż dla kobiet. Choć mężczyźni nie są dla mnie atrakcyjni i nie pociągają mnie to sexting z nimi jest dla mnie ekscytujący czasami nawet bardziej niż z kobietami. Miewam również fantazje o kontaktach seksualnych z mężczyznami, ale powstrzymuje mnie lęk przed tym aby spróbować tego w prawdziwym życiu . Boje się co by było gdyby ktoś się dowiedział z mojej rodziny czy przyjaciół albo co by o mnie pomyśleli. Czasami nawet wydaje mi się, że lepiej by było gdybym była również lub tylko ukierunkowana na mężczyzn. Czy możliwe jest , że cierpię na egodystoniczna orientacje seksualną?

Z góry dziękuje za każdą odpowiedź i pomoc
Dzień dobry,
odpowiedzi na to pytanie nie da się udzielić jednoznacznie przez przeprowadzenia kompleksowej diagnostyki niezgodności płciowej.
Egodystoniczna orientacja seksualna i niezgodność płciowa to dwa różne zaburzenia, które mogą powodować dyskomfort i cierpienie u osób, które je doświadczają.

Egodystoniczna orientacja seksualna polega na tym, że osoba czuje się niekomfortowo ze swoją orientacją seksualną, która stoi w sprzeczności z jej wyidealizowanym obrazem siebie. Może to być orientacja homoseksualna, biseksualna lub inna, która nie jest zgodna z normami społecznymi lub kulturowymi. Osoby z egodystoniczną orientacją seksualną mogą odczuwać wstyd, poczucie winy, a nawet depresję. Mogą również próbować zmienić swoją orientację seksualną, na przykład poprzez terapię konwersyjną.

Niezgodność płciowa polega na tym, że osoba czuje, że jej płeć biologiczna nie jest zgodna z jej płcią psychiczną. Może to być spowodowane tym, że osoba czuje, że jej ciało nie pasuje do jej poczucia siebie, lub że jej płeć nie jest zgodna z rolami płciowymi, które są oczekiwane od niej w społeczeństwie. Osoby z niezgodnością płciową mogą odczuwać dysforię płciową, czyli uczucie dyskomfortu lub niewygody związane z własną płcią biologiczną. Mogą również odczuwać potrzebę zmiany płci poprzez terapię hormonalną lub operację.

Główna różnica między tymi dwoma zaburzeniami polega na tym, że egodystoniczna orientacja seksualna dotyczy orientacji seksualnej, podczas gdy niezgodność płciowa dotyczy płci. Egodystoniczna orientacja seksualna może dotyczyć osób o każdej płci, podczas gdy niezgodność płciowa jest najczęściej diagnozowana u osób transpłciowych.

Oba zaburzenia mogą być leczone terapią psychologiczną, która pomaga osobom zrozumieć i zaakceptować swoją orientację seksualną lub płeć. W niektórych przypadkach może być również konieczne leczenie farmakologiczne, na przykład w przypadku osób z ciężką dysforią płciową.

Biorąc pod uwagę powyższe sugerowałbym najpierw dobrą diagnostykę w kierunku niezgodności płciowej, w trakcie której będzie możliwe rozpoznanie czy mamy do czynienia z jednym, czy z drugim wariantem tożsamości.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Egodystoniczna orientacja seksualna to termin używany w kontekście, gdy osoba doświadcza niezgodności lub konfliktu pomiędzy swoją orientacją seksualną a własnymi przekonaniami, wartościami czy aspiracjami życiowymi. Jest to skomplikowana kwestia, i ważne jest, aby skonsultować się z doświadczonym specjalistą w dziedzinie seksuologii lub psychologii. Taka forma zapytania nie zastąpi profesjonalnego kontaktu ze specjalistą, czy procesu terapeutycznego, dążącego do odpowiedzi na zadane pytanie.
Jeśli masz obawy związane z Twoją orientacją seksualną, a także obawy dotyczące akceptacji ze strony rodziny i przyjaciół, profesjonalna pomoc może być bardzo cenna. Psycholog czy terapeuta mogą pomóc Ci zrozumieć swoje uczucia, radzić sobie z lękiem czy obawami, oraz wspierać Cię w procesie akceptacji samego siebie.
Ważne jest, abyś szukał wsparcia od osób, które Cię zrozumieją i nie będą oceniać. Jeśli jest to możliwe, rozważ rozmowę z przyjacielem, rodzicem, lub inną bliską osobą, której ufasz. Jeśli jednak obawiasz się negatywnej reakcji, zwróć się do specjalisty, który będzie w stanie zapewnić poufne i bezpieczne środowisko do wyrażania swoich uczuć i myśli.
Pamiętaj, że każdy proces związany z akceptacją własnej tożsamości seksualnej jest indywidualny, i każda droga do zrozumienia siebie może być inna. Ważne jest, abyś czuł się wsparciem otoczony, zarówno przez bliskie osoby, jak i ewentualnie przez profesjonalistę.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.