Dzień dobry, badałem sobie w miarę regularnie cisnienie w kwietniu i średnią to ok. 130 /88 dla pomi

1 odpowiedzi
Dzień dobry, badałem sobie w miarę regularnie cisnienie w kwietniu i średnią to ok. 130 /88 dla pomiarów w spoczynku w domu. Do pomiaru skłoniły mnie lekkie zawroty głowy wystepujace okazjonalnie w sytuacjach stresowych na codzień (np. Podczas spotkań służbowych w pracy), aczkolwiek nie wiem czy te zawroty są związane z ciśnieniem. Mam 193 cm wzrostu i 92kg wagi, 40 lat. Brak chorób. Niepalący ale nie uprawiam teraz sportu. Czy takie wyniki ciśnienia wymagają konsultacji i docelowo leków? Ekg robiłem rok temu i lekarz nie zglaszal mi żadnych uwag.
Ciśnienie krwi jest miarą, która może ulegać dość znacznym wahaniom w ciągu dnia. Poziomy są zwykle niższe z samego rana po przebudzeniu, ponieważ poziom stresu jest zwykle niższy, ale w ciągu dnia, podczas chodzenia i wykonywania codziennych obowiązków, poziom ciśnienia zwykle nieco wzrasta. Przerwy na siedzenie i jedzenie mogą pomóc w obniżeniu poziomu, ale możliwe jest, że ciśnienie krwi wzrośnie powyżej 150/90 i może to być widoczne w postaci bólu głowy i sztywności karku. Najlepszym sposobem oceny czy ciśnienie krwi jest rzeczywiście podwyższone jest użycie urządzenia zwanego ambulatoryjnym ciśnieniomierzem (ABPM), który mierzy ciśnienie krwi w stałych odstępach czasu (zazwyczaj co 30 minut) przez cały dzień, aby ustalić, czy poziom ciśnienia jest rzeczywiście zbyt wysoki i wymaga modyfikacji stylu życia oraz wprowadzenia leków. Pomiary z całego dnia i nocy są uśredniane w celu określenia typowego poziomu ciśnienia krwi.