Dzień dobry, Babcia ma 92 lata i stwierdzona zmianę nowotworową na podudziu - rak kolczystokomórkow

1 odpowiedzi
Dzień dobry,
Babcia ma 92 lata i stwierdzona zmianę nowotworową na podudziu - rak kolczystokomórkowy. Zmiana jest nieusuwalna- zalecona radioterapia. Wynik tomografii komputerowej z kontrastem wykazał dodatkowo poważna miażdżycę - żyły zajęte w 50-75%. Czy w takiej sytuacji radioterapia może źle wpłynąć na zmiany miażdżycowe i pogorszyć stan pacjentki? Czy przy takich zmianach i w tym wieku można zastosować jakieś leczenie tych zmian miażdżycowych aby chociaż ulżyć w bólu czy pozostają tylko leki przeciwbólowe? Dziękuję
Stopień zwężenia naczyń oceniany w tomografii jest zwykle mało adekwatny, zwłaszcza w odcinku podudziowym. Dodatkowo poziom zwężenia nie jest jednoznaczny z dolegliwościami z niego wynikającymi. Często długo powstająca miażdżyca pozwala na funkcjonowanie bez dolegliwości nawet przy zamkniętych tętnicach. Radioterapia może mieć wpływ na włóknienie tkanek w naświetlanym polu. Do oceny wpływu niedokrwienia na dolegliwości konieczne jest badanie USG z pomiarem ciśnień na paluchu.