Dzień dobry, 9 miesięcy temu bralam luteine na wywolanie miesiaczki,po zakonczonej kuracji miesiączk

1 odpowiedzi
Dzień dobry, 9 miesięcy temu bralam luteine na wywolanie miesiaczki,po zakonczonej kuracji miesiączka sie pojawiła . Niestety od 3 miesięcy znów brak. Czy bezpieczne będzie zażycie jej ponownie na wywolanie?
Dzień dobry,

Zażywanie luteiny (progesteronu) w celu wywołania miesiączki jest praktyką stosowaną w niektórych przypadkach zaburzeń miesiączkowania, jednak decyzja o jej ponownym użyciu powinna być poprzedzona dokładną diagnozą i konsultacją z lekarzem ginekologiem. Brak miesiączki przez 3 miesiące wymaga uwagi i dokładnej oceny medycznej, aby zrozumieć przyczynę tego stanu.

Nieregularności miesiączkowe mogą mieć różne podłoże, takie jak zaburzenia hormonalne, problemy z tarczycą, zespół policystycznych jajników (PCOS), stres, znaczne zmiany masy ciała, intensywny wysiłek fizyczny, a także inne stany zdrowotne. Leczenie farmakologiczne, w tym zażycie luteiny, powinno być zatem oparte na dokładnej diagnozie i zaleceniu lekarza, który uwzględni Pani indywidualną sytuację zdrowotną.

Wizyta u ginekologa pozwoli na przeprowadzenie niezbędnych badań, takich jak badanie stężeń hormonów, ultrasonografia narządów miednicy mniejszej, czy inne testy diagnostyczne, które pomogą ustalić przyczynę braku miesiączki. Na tej podstawie lekarz będzie mógł zaproponować odpowiednie postępowanie terapeutyczne, które może obejmować nie tylko farmakoterapię, ale również zmiany w stylu życia lub inne interwencje medyczne.

Proszę pamiętać, aby przed ponownym zażyciem luteiny lub jakichkolwiek innych leków skonsultować się z lekarzem. Troska o regularność cyklu miesiączkowego jest ważna dla ogólnego zdrowia i samopoczucia, dlatego nie należy ignorować tego typu zaburzeń.

Jeśli ma Pani jakiekolwiek dodatkowe pytania czy wątpliwości, proszę o kontakt. Ważne jest, aby dbać o swoje zdrowie i samopoczucie.

Z serdecznymi pozdrowieniami,
dr n. med. Łukasz Blukacz
Sugeruję wizytę: Konsultacja ginekologiczna + usg - 300 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.