Duzy Ból kolan, ale jaka przyczyna?

15 odpowiedzi
Witam serdecznie.
Mój problem pojawił się dwa lata temu. Gdy podczas treningu uderzyłem się dość mocno w kolano. Co ciekawe w tym dniu z lekkim bólem dogralem trening w koszykówkę do konca. Co bardzo ciekawe, na drugi dzień poszedłem jeszcze na kolejny trening z lekkim bólem. I nic złego nie odczuwałem na tym treningu. Następnego dnia już nie mogłem zejść z łóżka z powodu bólu lewego kolana i od kolana w górę(pojawiła się opuchlizna i dosłownie nie mogłem chodzić). Po badaniach i wyzycie u lekarza rozpoznano: Uszkodzenie wiązadła krzyżowego przedniego stawu kolanowego lewego, uszkodzenie rogu tylnego łąkotki bocznej, złamanie chrzestnego klykcia bocznego kości piszczelowej. W oczekiwaniu na artroskopie z ciągłym bólem (różnej intensywności) przez rok sporadycznie ćwiczyłem koszykówkę (bardzo duże ograniczenia w nodze lewej). W trakcie artroskopi zastosowano: LKD-artroskopowe, opracowanie uszkodzeń ML, debridement ACL. Nic konkretnego się nie dowiedziałem o faktycznym stanie kolana. Oczywiście uszkodzenia pewnego stopnia ląkotki, rzepki, możliwe w przyszłości rekonstrukcja wiązadeł, bez szczegółów. Oczywiście po operacji ćwiczyłem i rozciagalem się. Teraz mija ponad rok od artroskopi i wciąż czuję dyskomfort i ból. Co ciekawe od pół roku zaczęło mnie boleć tym razem prawe kolano bez żadnej przyczyny((kontuzji). Zaznaczę, że jako koszykarz nigdy nie miałem problemów z kolanami, oczywiście skręcenia i zwichnięcia stawu skokowego się zdarzały (z 5 razy lewe i 2 razy prawe). Gdy zaczęły mnie boleć dwa kolana i zauważyłem, że nie mogę szybciej biegać tylko truchtac, bardzo ograniczone ruchy obu nóg, jakby wogole nie były rozciągnięte. A wiec zacząłem szukać głębszych przyczyn. Zwłaszcza, że po treningach mam obrzęki i bol z przodu i nad kolanami i z tyłu pod pośladkami. Oczywiście podczas treningu i po, towarzyszy ból w okolicach rzepki dwóch kolan (czuć w różnych miejscach,: z boku nad pod w głębi. rzepki) W związku z tym, żę miałem czasami po treningach bóle różnych stawów. (Kostki, ramiona, kolana i duże zakwasy) zacząłem badać się w zakresie łuszczycowego i reumatologiczna zapalenia stawów (zwłaszcza, że mam łuszczycę skóry.). Jednak badania nic nie wykazały, choć badań w tym zakresie nie zrobiłem jeszcze wszystkich. Po przeanalizowaniu swoich poszczególnych wad postawy. Byłem u wielu lekarzy i Fizjoterapełtów, słyszałem różne opinie: wiązadła, problem z kegoslupem, miednicą. Zacząłem robić różne testy i obserwować swoje ciało. Jeśli chodzi o badania: Odczyn Biernackiego itp(brak zapaleń). Rentgen lewe i prawe kolano identyczny opis: widoczne zmiany zwyrodnieniowe, wyrażone umiarkowanym zwężeniem szczeliny stawowej głównie w przedziale przyśrodkowej stawu. Zaostrzenie guzka bocznego wynioslosci miedzykłykciowej (rentgen robiony po artroskopi lewego kolana)
Rentgen kręgosłupa (robiony 10 lat temu) Umiarkowane obniżenie tarczy międzyokresowe CH na poziomach L4+L5 i L5-S1 bez współistnieją tych odczynów wytwórczych (dyskopatia? Hypoplazja dysków? Myślałem o kolanie biegacza, ale ból nie ustępuje podczas treningu jest ciągły, ból w obu kolanach podczas wchodzenia po schodach, przysiadach strzyka i chszeszczy w kolanach. Bardzo się z tym mecze, ponieważ wciąż chce uprawiać koszykówkę (choć 37 lat na karku), jednak te kolana mi to niestety uniemożliwiają, są słabe i niestabilne.
Odkąd pamiętam mam strzykające prawe biodro (które mnie nie boli wogole), jeden z fizjo stwierdził, że mam krzywą miednicę (nie boli mnie), ból ewentualnie czuję w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Moja skromna i amatorska opinia to:
Mam (stwierdzoną) przodopochylenie miednicy (nie wiem od kiedy nie pamiętam, żadnej kontuzji)
Ma to pewno związek z tym trzaskajacym prawym biodrem (bezbolowo, mam to, od kiedy pamiętam)
Spowodowało to pewno również problem z odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa (lekki ból) na dodatek garbie się (zaokrąglone plecy)
Przypuszczam, że krzywa miednica spowodowało ten ból kolan. Może spowodowało to boczne przyparcie rzepki w obu kolanach (przy amatorskiej zabawie z tejpami na boczne przyparcia, czuję troszkę mniejszy ból w kolanach przy np przysiadach, co by to chyba potwierdzało) . Przyparcie natomiast może spowodowało chrondomelacje rzepek. Dodam rowniez, że mam dość duży przyprost kolan (miałem od zawsze) .
Sam nie wiem czy mam chociaż w jakimś stopniu racje w moich poszukiwaniach źródła problemu. Za wszelką cenę szukam sposobu na bóle moich kolan. Chce jeszcze trochę pobiegać po boisku, chociaż amatorsko. Niestety na razie ani środki typu structum, glukozamina i witaminy, okłady z lodu nic nie dają. Dodatkowo ostatnio dopadła mnie stwierdzona depresja związana po części właśnie z brakiem poprawy stanu kolan i braku pomysłów na nie. Jeśli jest możliwość to bardzo proszę o pomoc, ponieważ ja już nie mam pomysłów co może poprawić moj stan fizyczny kolan? Nad czym mam pracować? Miednica, Biodro, Kręgosłup, kolana? Co z tym zrobić. Najdziwniejsza jest ta podobna intensywność i umiejscowienie bólu kolan (choć w lewym byla kontuzja i artroskopia, a w prawym bez kontuzji -choc ten ból w prawym jest nieco mocniejszy)
Dziękuję bardzo za cierpliwość i odczytanie tak przydlugiej historii, ale chciałem bardzo dokładnie opisać wszystko co pamiętam związanego z moim przypadkiem. Pozdrawiam serdecznie
Szanowny Panie, kolano po tak rozległym uszkodzeniu oraz zabiegu może się goić i przebudowywać kilkadziesiąt miesięcy, co wiąże się z różnymi jego aktywnościami w tym czasie (np. raz boli, raz puchnie, czasami jest całkiem niebolesne itp.). Tak więc aktualnie nadal zachodzą procesy przebudowy. Ważne jest, by prawidłowo przebiegał proces rehabilitacji (fazy gojenia tkanek, powrót do aktywności itp.). Nie wiem, co robili koledzy fizjoterapeuci, dlatego ciężko ocenić cały proces leczenia. Bardzo trafnie rozpoczął Pan diagnozowanie pod kątem ŁZS. Bóle symetryczne zawsze rodzą dodatkowe wątpliwości stąd np. przodopochylenie miednicy, skręcenia, przeprosty oraz rejony bólu, zapewne w jakimś stopniu wpłynęły lub zostały zmienione przez opisane problemy, m.in. dlatego nie mogę powiedzieć, że powinien Pan pracować z konkretną strukturą, ponieważ wymaga to weryfikacji w konkretnych testach i zastosowania odpowiedniego leczenia. Być może lewa strona ciała, lub urazy z przeszłości spowodowały powstanie dysfunkcyjnego łańcucha po drugiej stronie. Bez konkretnej diagnostyki w gabinecie i podjęcia próby leczenia (która weryfikuje diagnostykę) zadawanie ćwiczeń na chybił-trafił jest bezcelowe. Być może problemy po kontuzji tylko nakładają się na inny problem. Zachęcam do podjęcia współpracy. Pozdrawiam.

Witam. Biorąc pod uwagę listę przebytych urazów, sugerowałbym popracować nad całym łańcuchem kinematycznym: stopy-kolana-biodra-miednica... może i kręgosłup, nie traktować problemów z kolanami oddzielnie.
Witam.
Mimo tak długiego opisu musiałbym zadać jeszcze dużo pytań podczas wywiadu. Możliwe jest, że objawy pochodzą z różnych części ciała. Jedne z kręgosłupa, drugie z kolan, jeszcze inne z biodra. Bez badania i leczenia nie jestem w stanie nic stwierdzić.
Internet nie jest dobrym miejscem na diagnozowanie, natomiast można tutaj wskazać drogę.
Prawdopodobnie będzie potrzebna praca zespołowa fizjoterapeuty, ortopedy i psychologa.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.
Dzień dobry, przedstawił Pan szczegółowy opis problemów z narządu ruchu, który najpewniej jest wynikiem kaskad kompensacji od kręgosłupa po stopy. Pierwsza zasada - nie poddajemy się bo nie jest tak źle. Problemy pooperacyjne, problemy w stawie rzepkowo-udowym (bo takie będą w prawym kolanie), kręcenie kostek i asymetrie w miednicy spotykają naprawdę bardzo duży procent pacjentów zjawiających się w gabinetach fizjoterapeutycznych. Nie są to rzeczy NIE DO WYLECZENIA! Nie da się opisać tutaj terapii na to wszystko ale przy odrobinie motywacji do działania, pozytywnym myśleniu i pomocy DOBREGO fizjo spokojnie zagra Pan jeszcze w koszykówkę. Głowa do góry! Pozdrowienia,
DB
Proszę spróbować przywrócenia stabilizacji spiralnej kręgosłupa oraz ekscentrycznego wzmacniania mięśni biodrowo-lędźwiowych w neutralnej pozycji kręgosłupa. Jest to praca długotrwała, ale może doprowadzić do zmniejszenia podrażnienia nerwów splotu lędźwiowo-krzyżowego, n. udowego oraz dysków lędźwiowych, które mogą dawać promieniowanie bólu do kolan oraz objaw przodopochylenia miednicy. Pozdrawiam
Szanowny Panie,
dziękujemy za szczegółowy opis Pana przypadku.
Fizjoterapeuta to zawód praktyczny. Owszem, opisał Pan swoją sytuację tak jak należy, jednak są to tylko litery.. Pytając nas czy ma Pan pracować z miednicą, biodrem, kręgosłupem czy kolanami jesteśmy postawieni w bardzo trudnej sytuacji, ponieważ tak jak mówiłem jesteśmy zawodem ...praktycznym.
Na pewno niezbędna okazałaby się praca z kolanem, miednicą czy biodrem, ale również z całym ciałem jako jedność. Jestem pewien, że znajdą się u Pana zarówno uszkodzenia strukturalne (może być niezbędna operacja) jak i funkcjonalne (rehabilitacja)- część z nich da się "naprawić", a niektóre mogą pozostać.
Sugeruję skupić się na eliminacji wad postawy (np. hiperlordoza lędźwiowa), przykurczów mięśniowych itp, a wtedy wiele dolegliwości może się uleczyć "przy okazji" :)

Trzymam kciuki i pozdrawiam,
Marcin Ciesielski
medi-fit.pl
Sugeruję wizytę: - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Pierwsze co nasuwa się po przeczytaniu Pana historii to pytania:
1. Jakiego stopnia uszkodzenie wiązadła krzyżowego przedniego (z ang. ACL z polskiego WKP) - całkowite/częściowe- jeżeli tak to jaki stopień. Jeżeli całkowite to przy chęci powrotu do sportu polecam wykonać rekonstrukcję - większa stabilizacja i mniejsze ryzyko uszkodzeń chrząstki
2. Jakiego typu uszkodzenie rogu tylnego łąkotki bocznej - np. podłużne, porzecze, typu rączka od wiadra czy inne
3. Czy złamanie o którym Pan pisał zrosło się prawidłowo
Z tego co Pan napisał nie wiadomo jakie dokładnie przeprowadzono leczenie operacyjne - nie ma czegoś takiego jak debridement ACL. Podejrzewam że wykonano debridement powierzchni stawowych (w dużym skrócie czyszczenie z usunięciem zniszczonej chrząstki),
4. I ostatnie bardzo ważne co zrobiono z uszkodzoną łąkotką ? Szycie czy usunięcie, jeżeli to jak dużą część?
W rehabilitacji zawsze staramy się znaleźć pierwotne źródło problemu, w Pana przypadku podejrzewam że na początku dużo będzie dużo pracy manualnej. Wspomniał Pan np. o zwiększeniu przodopochylenia miednicy i przeproście w kolanach - podejrzewam więc że mogą być duże napięcia/sztywność mięśni czarnogłowych uda , co ewidentnie będzie utrudniać gojenie w tym przypadku WKP i stawu rzepkowo-udowego (jeżeli też są tam uszkodzenia) i dawać ból pod rzepkami (w rejonie więzadła rzepki).
Na początek jednak odpowiedzi na pytania które napisałem.
Pozdrawiam,
Dominik Kupka.
Z tego co Pan piszę, cały organizm stopniowo doznawał skutków kompensacyjnych po operacji. Poza tym pewnie dochodzą różne wady postawy, czy to nabyte czy wrodzone. W Pana przypadku polecałbym metodę Integracji Strukturalnej/Rolfingu, całościowy proces zmiany całej struktury ciała. Polecam zerknąć na liste certfikowanych terapeutów w Polsce: ptis.pl.
Pozdrawiam
R.Lewandowski
Witam historia rzeczywiście długa ale to dobrze bo łatwiej odpowiedzieć na nurtujące pytania i może zacznę od kolan przy uszkodzeniu pierwszego kolana drugie przejęło funkcje pierwszego czyli obciążył Pan zdrowe kolano żeby chodzić i tak zaczęło zawodzić drugie kolano. Co do obrzęków w okolicy zachyłka nad rzepkowego jest to normalne że tam się gromadzi płyn ze względu na to że tam gromadzą się wszystkie zmiany płynowe w okolicy kolan pytanie tylko czemu pojawia się obrzęk. Świadczyło by to o jakimś uszkodzeniu w obrębie kolan które jeszcze się nie wyleczyło i ciągle powoduje stan zapalny. Jeśli chodzi o obrzęki pod pośladkami to radziłbym sprawdzić mięsień dwugłowy uda ponieważ kiedy łąkotki zostają uszkodzone ten mięsień też może mówiąc kolokwialnie oberwać. Kręgosłup i miednica sterują całym ustawieniem ciała więc należało by zbadać co gdzie jak jest ustawione od miednicy począwszy i kończąc aż na tylnej części głowy ponieważ to co jest nie prawidłowe pod względem pleców należało by znormalizować i dać ciału czas żeby zaczęło pracować prawidłowo i powoli wracać do normy. Mam nadzieję że wyczerpująco odpowiedziałem na pytanie i gdybym jeszcze mógł jakoś pomóc proszę pisać. Pozdrawiam mgr Mateusz Perek
Z tego co Pan opisuje pracować należy holistycznie: od kręgosłupa poczynając, na nogach kończąc. Prowadzona powinna być terapia manualna oraz ćwiczenia stabilizacyjne na te okolice. Już po miesiącu, dwóch powinny być zauważalne efekty. Proszę odnaleźć wykwalifikowanego fizjoterapeutę w swojej okolicy, który sumiennie i kompleksowo się Panem zajmie. Pozdrawiam.
W celu skontaktowania się, proszę o wpisanie w wyszukiwarkę prm. waw. pl
Tak wyczerpujący opis jest bardzo cenny, podobnie jak cenne jest zaangażowanie pacjenta w proces leczenia. Z mojego punktu widzenia pilna jest w tej chwili dokładna i profesjonalna ocena problemu i wprowadzenie kompleksowego programu ćwiczeń domowych. W dwóch słowach osteopatia i terapia neurofizjologiczna. Również pozdrawiam i życzę powodzenia, również w szukaniu tego odpowiedniego terapeuty, który Panu pomoże.
Dzień dobry,
przesłał mi Pan bardzo dużo informacji na temat aktualnej "kondycji" kolan i całego aparatu ruchu. Kwestia bólu kolana nie kontuzjowanego często jest normą. Gdy jedna ze stron jest uszkodzona to automatycznie ciężar naszego ciała przenoszony jest na nogę zdrową co często kończy się pojawieniem objawów bólowych.
Witam
Z tego co Pan pisze to jest sporo problemów mechanicznych i pewnie jeszcze biochemicznych. Trzeba pamiętać iż, prawidłowa biochemia musi współgrać z prawidłową biomechaniką - co decyduje o efektywności pracy różnych układów całego organizmu. Jeśli się pojawiają problemy z opuchlizną i nie wydolnością to procesy biochemiczne nie są prawidłowe. Trzeba przemyśleć odżywianie, poziom witaminy D, sprawdzić przeciwciała w kierunku Boleriozy, poziom mikroelementów: sód , potas, wapń, żelazo, magnez. Jednocześnie trzeba terapii i to najlepiej manualnej dotyczących konkretnych założeń. Musi Pan przebadać funkcjonalnie i statycznie ciało u wykwalifikowanego terapeuty. Osoba z doświadczeniem będzie w stanie ocenić patologie w funkcjach biomechaniki i zaproponować program terapeutyczny.
Pozdrawiam
Witam, wszystkie wymienione przez Pana struktury i odcinki mogą mieć wpływ na funkcjonowanie kolana i jego dysfunkcje, dlatego często nie znajdując przyczyny brnie się w ślepą uliczkę. Po wywiadzie, analizie ruchu i ocenie funkcjonalnej dobry fizjoterapeuta powinien określić kierunek leczenia, lub odesłać do specjalisty w razie konieczności. Sam opiekuję się koszykarzami w Bydgoszczy, wiem jak ważne jest szybkie rozpoznanie problemu, dlatego polecam fizjoterapeutów (najbliższa okolica): Pobiedziska- Katarzyna Musiołowska, Poznań- Marcin Grześkowiak, Marcin Podwika.
Pozdrawiam i powodzenia
Witam serdecznie,

Dziękuję za bardzo obszerny opis historii choroby. Uważam, że są to następstwa kompensacyjne, które narastały po operacji. Zacząłbym usprawnianie począwszy od kręgosłupa aż do kończyny dolnej, nie da się inaczej pracować jak tylko holistycznie. Zarówno terapia manualna jak i SI, która przyniesie widoczne efekty już po paru miesiącach ćwiczeń.
mgr Michał Gołąbek