Dorosłe dziecko

3 odpowiedzi
Jak postępować z dorosła córka która nie chce zacząć dorosłego zycia i brać odpowiedzialności za swoje wybory. Nie chce sie usamodzielnić podjąć pracy czy tez nauki. Wszystko odwleka, zamyka sie w sobie, przesiaduje duzo w domu, ma coraz mniej znajomych, nie ma przyjaciela, nie chce wiele mowić , jest bardzo zamknięta w sobie. Nie radzę sobie z nią jako rodzic nie pomagają żadne porady, żadne prośby. Napotykam tylko ścianę gdzie wszystko sie odbija bez rezultatu.
Prawdopodobnie córka nie czuje siły by podjąć działanie. Może to być wynik niskiej samooceny, zachowań unikowych , lękowych lub już depresyjnych. Proponuję uda się na spotkanie z psychologiem, który oceni stan córki i ewentualnie zaleci konsultacje z lekarzem psychiatrą lub poprowadzi terapię motywującą.
Pozdrawiam,
Renata Fijałkowska

Sytuacja, która Pani opisuje wydaje się być bardzo trudna. Najlepiej by było żebyście wspólnie skierowały się na konsultacje do terepeuty pracującego z rodzinami, w nurcie systemowy. Jeśli chce się Pani dowiedzieć czegoś więcej o takiej formie psychoterapii, polecam film dokumentalny z profesorem de Barbaro " nawet nie wiesz jak bardzo cie kocham "
Polecam najpierw konsultację psychologiczną a potem być może terapię, zarówno dla dla córki, jak i dla Pani. Dopiero w trakcie bezpośredniego kontaktu możliwe jest ustalenie przyczyn opisanego zachowania. Z kolei odpowiednia diagnoza umożliwi prawidłowe działanie ustalone z terapeutą. Odpowiedzialności oraz samodzielności uczymy się od najmłodszych lat, dlatego ważne jest aby dawać dziecku swobodę wyboru i nie wyręczać we wszystkim, także w obowiązkach dostosowanych do jego wieku. Czasem podobne sytuacje zdarzają się w wyniku nadopiekuńczej postawy rodziców, ale to wcale nie musi być jedynym powodem, czasem związane może być z poważniejszymi zaburzeniami dlatego najważniejsza jest trafna diagnoza w konkretnym przypadku. Proszę nie zwlekać i poszukać odpowiedniego psychoterapeuty.