Dobór antykoncepcji

2 odpowiedzi
Witam, chciałabym się dowiedzieć w jaki sposób Pani Doktor dobiera metody antykoncepcji. Sam wywiad wystarczy czy zleca Pani Doktor badania krwi?
Witam, wywiad to podstawa badania lekarskiego. Właściwie zebrany, naprowadza na dalsze postępowanie. Wtedy dopiero podejmuję decyzję, co będę badać/zlecać. Antykoncepcję u każdej pacjentki dobieram indywidualnie, biorąc pod uwagę też jej sugestie i oczekiwania, co do dodatkowych działań wybranej metody. Czasami wystarczy badanie ginekologiczne, ewentualnie USG narządu rodnego. Czasem trzeba dodatkowo wykonać cytologię, wymazy z pochwy/szyjki macicy. A jeśli wskazuje na to wywiad, to niekiedy zbadać tarczycę, skonsultować pacjentkę w poradni chorób naczyniowych lub internistycznie. Temat jest bardzo złożony, bo też metod antykoncepcyjnych jest dużo. Ponadto o tym, czy pacjentka wymaga dodatkowych badań, warunkuje też jej wiek, ogólny stan zdrowia, choroby towarzyszące. Nie ma prostej odpowiedzi na Pani pytanie. Natomiast zwykle udaje się dobrać taką metodę antykoncepcyjną, z której obie, pacjentka i ja, jesteśmy zadowolone. Pozdrawiam. lek.D.Jasińska-Stasiaczek

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry,

w procesie doboru odpowiedniej metody antykoncepcyjnej niezbędna jest wizyta u ginekologa. Podstawowym jej elementem jest szczera rozmowa z ginekologiem, w której odpowiemy na pytania i jednocześnie przedstawimy mu swoje oczekiwania. Zwłaszcza, że tabletki antykoncepcyjne obok zapobiegania ciąży, mogą wpływać na inne sfery zdrowia kobiety. Dobór odpowiedniej antykoncepcji zależy od cyklów hormonalnych, regularności miesiączek, wieku kobiety. Jak już wspominałam wcześniej składowych jest wiele. Konieczna jest zatem wizyta u specjalisty.

Pozdrawiam,
dr Anna Bednarska-Czerwińska

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.