Do kogo się udać po pomoc....?

3 odpowiedzi
Witam. Od ponad miesiąca w nocy budzę sie zlany potem z walącym sercem i panicznym lękiem. W październiku w nocy trafiłem na nocną opiekę bo miałem taki atak, że myślałem że umieram. Lekarz stwierdził nerwicę.W badaniu ekg wszystko w normie poza odwróconym załamkiem bodaj t2/Lekarz rodziny-skierowanie do klardiologa-diagnoza-zaburzenia nerwicowe. Brać sympramol. Badania morfologiczne niemal wzorcowe poza nieco wyższym cholesterolem. Ciśnienie ok. Jakieś pół roku temu na ok. 10 minut w lewym oku pojawiły mi się jakieś zygzaki elektryczne. Towarzyszyło temu walenie serca, potliwość i lęk wręcz paniczny a byłem wtedy sam z małymi dziećmi w domu. Okulistycznie od dziecka mam astygmatyzm. Po tym epizodzie z października okulista nie stwierdził nic w oku. Neurolog skierował na TK głowy nic nie znaleziono poza dwoma ok 5 mm obszarami hipodensyjnymi. Neurolog orzekł ze to był pewnie epizod nerwicowy. Dla pewności skierował mnie na rezonans magnetyczny głowy-ma być w czerwcu. Co ja mam dalej robić?żyję w ciągłym napięciu i lęku i zdrowie i życie. Dodam, że objawy sercowe, potliwość, lęk obawa przed omdleniem dopadają mnie często w kościele, zamkniętych przestrzeniach.. boję się że mam ciężką chorobę serca lub, że grozi mi udar.
Zaburzenia lękowe diagnozuje i leczy specjalista psychiatra, ale zawsze w takich przypadkach wskazana jest ocena specjalisty, z którego dziedziny występują objawy - w tym przypadku również kardiologa, w MR należy również ocenić czy potwierdzają się zmiany z CT i określić ich charakter.

Szanowny Pacjencie,
prywatnie bardzo współczuję tych dolegliwości, ponieważ są bardzo przykre i realistyczne, ale zgadzam się z konsultującymi lekarzami. Opisane objawy nie wskazują na ,,ciężką chorobę serca lub zagrożenie udarem", czyli nic nie zagraża Pana/i życiu. Są to najprawdopodobniej objawy o charakterze psychosomatycznym i należy znaleźć w swoim regionie specjalistę zajmującego się tą problematyką.
dr Andrzej Żytkowski
Szanowny Panie, objawy wskazują na silną nerwicę lękową, która wymaga leczenia w poradni zdrowia psychicznego i być może psychoterapii. Proszę tego nie zaniedbać bo dolegliwości mogą znacznie utrudnić życie i prawidłowe funkcjonowanie. Leczenie może być długie i trzeba uzbroić się w cierpliwość.Z poważaniem Ewa Ogrodowska-Hamankiewicz