Do jakiego lekarza się udać, jakie badania wykonać jeśli występuje: - osłabienie, - senność, - le

2 odpowiedzi
Do jakiego lekarza się udać, jakie badania wykonać jeśli występuje:
- osłabienie,
- senność,
- ledwie zakończona noc polarna,
- negatywizm/marudzenie/czepianie się (o wszystko ;)), krytykowanie.
- libido na poziomie 0 od wielu miesięcy,
- brak aktywności fizycznej, częste bóle pleców,
- duże przywiązanie do telefonu,
- mała cierpliwość,
- w związku z zamieszkaniem mamy mało znajomych, tych co mamy są krytykowani. Natomiast występuje duże przywiązanie do ciągłego pisania przez telefon, ale rozmówcy też są krytykowani.
Nie jest to wulgarne, ale męczące.
Suplementowanie Wit. D (w zimie 5000j., teraz 4000), B6, rozpoczęte sumplementowanie cynku.
Roczne dziecko w domu, jednak umożliwia spanie i wypoczynek.
Dorosły mężczyzna ok 30 lat.
W rodzinie występuje cukrzyca. Wyniki robione dość dawno temu dały negatywny wynik. Nie jestem lekarzem. Nie wiem czy to brak witamin, czy depresja? A może inny problem. Myślałam, że problem z libido jest przeze mnie, ale szybko wróciłam do mniejszej wagi niż przed ciążą.
Witam,
Zalecałabym konsultację z lekarzem pierwszego kontaktu. Badania, które warto wykonać przy takich objawach to: ogólna morfologia, enzymy wątrobowe, poziom hormonów tarczycy, żelazo, wit. z grupy B i D3, poziom cukru. Lekarz rodzinny powinien dodatkowo zdecydować, czy konieczna jest konsultacja psychiatryczna, neurologiczna lub ortopedyczna. Powyżej wymienione badania warto zrobić przed wizytą u psychiatry. Z problemem obniżonego libido powinien pomóc seksuolog. W przypadku nagłego i ostrego obniżenia nastroju, prosże jak najszybciej skontaktować się z psychiatrą.
Pozdrawiam

Dzień dobry,
proponowałbym na początek wykluczyć problemy natury medycznej, poprzez konsultację z lekarzem rodzinnym. Objawy jakie Pani podała mogą być również objawami depresji. Przechodzicie państwo trudny okres w sowim życiu. Przeprowadzka, utrata grona osób bliskich/przyjaciół/rodziny mogą znacząco wpływać na samopoczucie. Pojawienie się dziecka w rodzinie też jest dużym stresem. Zmianie ulegają dotychczasowe role w parze np. dostępność jednego partnera dla drugiego - podporządkowanie wielu sfer życia codziennego pod potrzeby maluszka. Wszystko to wymaga nakładu czasu i energii od jednego lub obydwojga partnerów. Taka zmiana stylu życia nie należy do łatwych i często wprowadza napięcia do relacji między rodzicami. Jest to okres, kiedy nie oszukujmy się potrzeby partnera odchodzą na dalszy plan dlatego, że młoda mama po spędzeniu czasu z dzieckiem oraz na innych obowiązkach zawodowych potrzebuje zazwyczaj czasu na odpoczynek. Partner przeżywa też różne dylematy pojawiła się nowa osoba która wymaga opieki, on też potrzebuje bliskości - rozmowy. Proponowałbym rozpocząć od rozmowy z partnerem o potrzebach własnych i związku. Konsultacja psychoterapeutyczna dla partnera jest wskazana celem wykluczenia wspomnianych już stanów depresyjnych można też rozważyć konsultację dla pary.
Pozdrawiam serdecznie - Krzysztof Czułno.