Dnia 28 pazdziernika 2019 mialam zator plucny. Wsrtos d dimerow przy wypisie że szpitala to 567. 27

1 odpowiedzi
Dnia 28 pazdziernika 2019 mialam zator plucny. Wsrtos d dimerow przy wypisie że szpitala to 567. 27 listopada 2019 wartość d dimerow 666 INR 0.86. 19 grudnia 2019 kardiolog wysłała mnie na SOR bo miałam bóle w klatce piersiowej podobne do tych przy zatorowości plucnej
Lekarze stwierdzili, że wszystko jest w porządku, a ja zobaczyłam, że wartość d dimerow wynosiła ponad 1200, INR 1.1. Czy to nie zagraża mojemu życiu? Boję się, ze zator się powtórzy, a mam wrażenie, że odbijam się tylko od drzwi do drzwi i każdy bagatelizuje mój problem. Czy takie wartości są w porzadku? Przyjmuje eliquis 2 razy po 5 mg.
Dzień dobry. Zatorowość płucna jest rzeczywiście niebezpieczną chorobą. Z pewnością nie można jej bagatelizować. Podstawą rozpoznania jest wykonanie Angio-TK lub, rzadziej, scyntygrafii perfuzyjnej płuc. W Pani przypadku leczenie jest prawidłowe (Eliquis 2x10mg przez 7 dni, potem 2x5mg). Oznaczanie wskaźnika INR nie przynosi żadnych informacji (parametr ten ma znaczenie w przypadku terapii antagonistami wit K tj Acenocumarol, warfin, sintrom). D-Dimer jest tylko parametrem pozwalającym z dużym prawdopodobieństwem wykluczyć zatorowość czy zakrzepicę, natomiast podwyższenie jego poziomu nie musi oznaczać postawienia rozpoznania. Jeżeli przyjmuje Pani lek regularnie to ryzyko nawrotu zatorowości jest nieduże. Warto zastanowić się nad przyczyną choroby- pozwoli to ocenić ryzyko wystąpienia nawrotu w przyszłości, a poza tym odpowiedzieć na pytanie jak długo należy kontynuować leczenie. Pozdrawiam