Dlaczego zapis cylindra na recepcie ze znakiem "+", a na zleceniu od optyka, który wykonywał okulary

5 odpowiedzi
Dlaczego zapis cylindra na recepcie ze znakiem "+", a na zleceniu od optyka, który wykonywał okulary jest ze znakiem "-" i są w dodatku inne wartości?
Zapis cylindra ze znakiem dodatnim lub ujemnym jest kwestia notacji i te same "moce" mogą być zapisane z cylindrem z + lub - aczkolwiek wartość samego cylindra zostaje bez zmian a zmienia się zapis mocy przy sferze. Najlepiej zadzwonić do optyka i upewnić się czy dobrze spisał moce z recepty.

Proszę dokładnie podać wartości i znaki obu zapisów, wtedy będzie można wypowiedzieć się o poprawności takiego przeliczenia.
W okulistyce i optometrii funkcjonują dwa zapisy: z tak zwanym dodatnim i ujemnym cylindrem. Znaczy to tyle, że korekcja może być taka sama posiadając dwa zapisy.
Korekcję cylindryczną można zapisać z cylindrem dodatnim jak również ujemnym i oba zapisy są równoważne. Jeśli ma Pan/Pani jakieś wątpliwości czy optyk prawidłowo przepisał receptę polecam skorzystać z "kalkulatora przeliczania cylindrów", wpisując powyższą frazę w wyszukiwarce
Pozdrawiam A.D.
Odpowiadając, posłużę się porównaniem; np. długość długopisu w Polsce wyrazimy w cm, a w Anglii w calach. Jest to wciąż ten sam długopis, ale jego długość wyrażona jest w różnych miarach (formach zapisu). Centymetry można przeliczyć (transponować) na cale i odwrotnie cale na cm.
Analogicznie jest z formami zapisu „+”, „-” mocy cylindrycznych, można je wzajemnie przeliczyć, nie tracąc mocy optycznej. Różnica notacji wynika, z przyjętej formy zapisu w danym gabinecie optometrycznym bądź salonie optycznym.
Natomiast sama nazwa „cylinder” wprost wywodzi się z kształtu płaszczyzny soczewki, która koryguje wadę astygmatyzmu. Ten „wycinek cylindra” można ustawić pod różnym kątem, stąd mowa o osi.
Proponuję przesłać do mnie zdjęcie rubryki zawierającej parametry z recepty, a dokonam transpozycji. W internecie są również kalkulatory przeliczania cylindrów.