Dieta redukcyjna dla mamy karmiącej.

12 odpowiedzi
Jestem mamą 3 miesięcznego synka. Mój wzrost to 158 cm waga 82 kg. Karmię piersią. Czy jest jakaś dieta pozwalająca zgubić zbędne kilogramy?
Zdrowa dieta. Jednak typowa odchudzająca podczas karmienia piersią nie jest zalecana, ponieważ z tkanką tłuszczową uwalniają się toksyny, które trafiają do mleka matki.
Pozdrawiam
Magdalena Kołodziej
Dietetyk

Witam, tak można ułożyć dla Pani dietę redukcyjną z uwzględnieniem karmienia piersią oraz np możliwych nietolerancji - skaza białkowa u dziecka. Wiele młodych mam boryka się z tym problemem, ale karmienie piersią nie jest przeszkodą. Pozdrawiam :)
Podczas karmienia piersią nie zaleca się diet redukcyjnych, tym bardziej, że w tym okresie całkowita przemiana materii wzrasta nam o 500 kcal. Należy stosować zasady zdrowego żywienia - dieta powinna być dobrze zbilansowana (m.in. regularność posiłków, odpowiednia podaż energii, białek, węglowodanów, tłuszczy (w tym kwasów omega 3), płynów (najlepiej woda), błonnika (kasze, pełnoziarniste makarony i pieczywo), świeżych warzyw, w mniejszej ilości owoców, unikanie produktów wysokoprzetworzonych, z dużą zawartością cukrów prostych czy soli.
Pozdrawiam :)
Witam. Karmienie piersią często sprzyja utracie masy. Można wprowadzić dietę redukcyjną w czasie karmienia. Podstawowa zasada to jeść zdrowo i regularnie (najlepiej 5 posiłków dziennie). Trzeba pamiętać że odchudzanie tj. wdrożenie zdrowych nawyków jest procesem długotrwałym i nie osiągnie się tego "w tydzień". Należy też wziąć pod uwagę produkty alergenne, które mogą uczulać dziecko i trzeba wtedy z nich zrezygnować.
Mogę indywidualnie dopasować dietę do Pani potrzeb.
Zapraszam na konsultację.
Mogę też ułożyć dietę przez internet.
Pozdrawiam
Oczywiście że tak. Okres karmienia piersią to idealny czas na to, żeby pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej, która często jest pozostałością po ciąży. Możemy wówczas zaplanować pełnowartościową dietę, uwzględniającą Pani upodobania kulinarne, potrzeby dziecka (np. nietolerancja laktozy, alergie pokarmowe) czy chociażby możliwości finansowe.
Fizjologiczne tempo redukcji to 0,5-1kg tkanki tłuszczowej tygodniowo.
Witam, najważniejsze to zdrowo się odżywiać. Dieta musi być dobrze zbilansowana, aby dostarczała wszystkich składników odżywczych dla dziecka i Pani organizmu. Wtedy będzie możliwa redukcja masy ciała. Pozdrawiam
Okres karmienia piersią to najlepszy moment, aby zadbać o zdrowy i zbilansowany tryb życia. Wiele kobiet karmiących piersią, właśnie w tym czasie traci najwięcej zbędnych kilogramów po ciąży, gdyż produkcja mleka zwykle zużywa dużo energi - nawet do 700 kcal dziennie. 3 miesiące po porodzie to zwykle dobry moment, aby rozpocząć odchudzanie. Jeśli będzie Pani nadal karmić, do czego gorąco zachęcam (badania pokazują, że kobiety karmiące swoje dzieci dłużej niż pół roku statystycznie więcej chudną), to proces chudnięcia musi odnosić się do kilku ważnych zasad. Przede wszystkim należy zadbać o regulaność spożywania posiłków. W ciągu całęgo dnia powinno się zjadać 5 niedużych posiłków w regularnych 3-4 godzinnych odstępach czasu. Należy jest zdrowe, mało przetworzone produkty, dokładnie czytać etykiety. Należy zrezygnować ze słodyczy i potraw typu fast food. Należy pić co najmniej 1,5 litra wody dziennie. Należy wybierać pełnoziarniste produkty zbożowe, pod żadnym pozorem nie wolno rezygnować czy mocno ograniczać spożywania weglowodanów. Należy również pamiętać, że zbyt szybkie chudnięcie może mieć wpływ na przebieg i intensywność laktacji. Podstawą diety powinny być warzywa i owoce we wszystkich kolorach tęczy. Jeśli to tylko możliwe zachęcam do uprawiania sportu.

Z poważaniem,
Justyna Luty
Dzień dobry.
Niestety w czasie karmienia piersią diety redukcyjne są niewskazane.. Zaleca się jednak odpowiednio zbilansowaną i dostosowaną do potrzeb mamy i maluszka dietę. Tego typu jadłospis z pewnością może rozpisać dietetyk.

Pozdrawiam. Magda Oskroba-Olszówka
Dzień Dobry,
Dieta mamy karmiącej powinna przede wszystkim zaspokoić potrzeby fizjologiczne kobiety. Na pewno nie może to być dieta restrykcyjna. Wydatek energetyczny mamy karmiącej rośnie około 500 kcal na dobę, dlatego indywidualnie dobrana dieta, która zaspokoi może powodować ubytek tkanki tłuszczowej z korzyścią dla Mamy i Dziecka ;)
pozdrawiam
Marta Świerzbin
Witam, w okresie karmienia piersią nie zalecałabym diet ubogoenergetycznych. Proszę stosować się do zasad racjonalnego żywienia, spożywać systematycznie posiłki co 3h i pić odpowiednią ilość wody, a metabolizm powinien się pobudzić. Pozdrawiam.
Widzę, że pytanie z zeszłego roku a otrzymałam dopiero w dniu dzisiejszym. Prosze udać się do dobrego dietetyka, ktôry ułoży dla Pani odpowiednią dietę, tak by mogła Pani karmić jak najdłużej.. Pozdrawiam, Agnieszka
Witam serdecznie. W początkowym okresie laktacji nie powinno się przeprowadzać odchudzania. W tym okresie zapotrzebowanie energetyczne jest u Pani większe o około 500 kcal ze względu na karmienie. W tej chwili proponowałabym dietę odpowiednio zbilansowaną energetycznie, bez deficytu kalorii aby nie zanikło mleko. W okresie kiedy dziecko oprócz mleka zaczyna spożywać inne posiłki, a ilość karmienia piersią się zmniejsza można wprowadzać dietę z niewielkim deficytem kalorycznym.