Dieta przy przepuklinie rozworu przełykowego.

9 odpowiedzi
Ostatnio dowiedziałam się, że mam przepuklinę rozworu przełykowego. Jakiej diety powinienm przestrzegać?
Dzień dobry Pani
Farmakoterapia i dieta w Pani schorzeniu ma charakter zachowawczy - niwelujący uciążliwe objawy. Ścisłe stosowanie określonej diety, redukcja masy ciała oraz zmiana stylu życia, bardzo często powodują zminimalizowanie przykrych objawów, jednak nie usuwają przyczyny. Niestety, nie zawsze leczenie zachowawcze przynosi oczekiwane rezultaty. Czasami jedynym wyjściem jest zabieg operacyjny - proszę to skonsultować z lekarzem prowadzącym. Jeżeli przeprowadzenie zabiegu nie będzie możliwe, aby uniknąć powikłań w przyszłości (zapalenia, owrzodzeń, nowotworu) będzie Pani musiała stosować restrykcyjną dietę do końca życia. Pod względem żywieniowym jestem w stanie Pani pomóc, jednak potrzebuję więcej informacji na temat Pani zdrowia. Proszę o kontakt mailowy. Pozdrawiam, Sylwia Orłowska

Witam serdecznie, jest to dość szeroki temat, myślę, że nie usatysfakcjonuje Panią odp, że głównym celem jest zminimalizowanie wydzielania soku żołądkowego, którego kwaśne pH podrażnia błonę śluzową.. Nie chcę pisać kilka ogólnych wskazówek, ponieważ nic nie wiem nt. Pani nawyków, masy ciała, składu ciała itp.. Zapraszam na konsultację w celu zrobienia wywiadu, analizy, zebrania informacji, które pozwolą mi na ułożenie odpowiedniego planu żywieniowego. Pozdrawiam, Agnieszka
Eliminującej produkty zmniejszające napięcie dolnego zwieracza przełyku oraz powodujące nadprodukcję soku żołądkowego.
Witam,
Najważniejsza jest modyfikacja stylu życia oraz indywidualna dieta. Przepuklina rozworu przełykowego i jego dietoterapia jest ściele zależna od indywidualnych reakcji pacjenta na dany produkt lub grupę produktów.
Oczywiście ogólne zalecenia istnieją, choćby unikanie produktów i potraw tłustych, smażonych, ciężkostrawnych, pikantnych, warzyw cebulowych, owoców cytrusowych i soków z tych owoców, czekolady i wyrobów czekoladowych, kawy, naparu z mięty, napojów gazowanych oraz alkoholu.
W przypadku tej choroby zalecany jest bardzo dokładny wywiad żywieniowy w celu maksymalizacji opracowania indywidualnej i racjonalnej diety dla Pani, która zapewni odpowiednią podaż kaloryczną oraz dostarczy wszystkich niezbędnych składników odżywczych, a także przyniesie ukojenie w przypadku dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
Istotne jest przestrzeganie odpowiedniej diety. Osoby z objawami refluksu powinny unikać: produktów i potraw tłustych, odsmażanych oraz ciężkostrawnych, pikantnych, cebuli i warzyw cebulowych, pomidorów oraz przetworów pomidorowych, owoców cytrusowych i soków z tych owoców, czekolady i wyrobów czekoladowych, kawy, naparu z mięty, napojów gazowanych oraz alkoholu. Należy podkreślić, że reakcja organizmu na określone pokarmy jest cechą indywidualną. Chorzy powinni ograniczać spożycie produktów „niewskazanych”, nie oznacza to jednak, że w ogóle nie można ich spożywać.
Każdy chory powinien obserwować reakcje swojego organizmu na różne produkty spożywcze i eliminować z diety te, które powodują dolegliwości lub je nasilają.
Witam, dieta przy przepuklinie rozworu przełykowego jest podobna do diety przy chorobie refluksowej. Głównymi zasadami to spożywanie częstszych, mniej obfitych posiłków , najlepiej 4-5 razy na dobę, ostatni posiłek powinien być spożywany 2-3 godziny przed snem, należy ograniczyć potrawy ciężkostrawne, pikantne czy wysoko przetworzone, wszelkiego rodzaju używki w tym mocną herbatę. W celu uzyskania szczegółowych informacji, zapraszam do bezpośredniego kontaktu.
Szanowna Pani,
W przypadku przepukliny rozworu przełykowego należy wprowadzić modyfikację stylu życia oraz dobrać indywidualną dietę - zależną od objawów, stopnia zaawansowania schorzenia oraz chorób towarzyszących. Przede wszystkim eliminuje się produkty powodujące nadmierne wydzielanie kwasu żołądkowego (np. ostre przyprawy, ) oraz ciężkostrawne, smażone, należy zmniejszyć objętość posiłków (częściej, mniejsze porcje), ogranicza się mocne kawy, herbaty i oczywiście spożycie alkoholu. Niekiedy jednak sama dieta nie wystarcza i wtedy konieczny jest zabieg. Wszystko to należy dostosować do aktualnych wyników Pani badań oraz reakcji organizmu na poszczególne produkty. Po dokładniejsze informację zapraszam do gabinetu. Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry,
Zapraszam na konsultacje w gabinecie dietetycznym gdzie ze szczegółami będę mogła przekazać zalecenia żywieniowe w przepuklinie rozworu przełykowego.
Pozdrawiam,
Angelika Korcz.
W takim przypadku ważne jest stosowanie diety lekkostrawnej, ograniczającej wydzielanie soku żołądkowego. A więc - nie spożywanie potraw ciężkostrawnych, wzdymających, smażonych, tłustych, pełnoziarnistych. Nie zależy spożywać surowych warzyw, owoców. Ważne aby jako technik kulinarnych używać gotowania, pieczenia, przecierania. Proszę unikać picia soków z owoców cytrusowych, kawy, mocnej herbaty oraz spożywania samych owoców cytrusowych, surowych warzyw, owoców tj.: gruszki, czereśnie, agrest. Oczywiście przeciwwskazane są wszelkie używki: ALKOHOL, PAPIEROSY oraz spożywanie dań typu fast food, chipsów, krakersów, przekąskę, słodyczy, wyrobów cukierniczych. W przypadku gdy występuje nadwagą lub otyłość ważne jest osiągnięcie prawidłowej masy ciała. Zapraszam na wizytę.