Diagnoza testem Kiblera

34 odpowiedzi
Jakie choroby diagnozuje się testem faldu Kiblera? Czy test ten wykonuje sie tylko na plecach? Co oznacza ból?
Diagnozuje się elastyczność tkanki łącznej. Ból oznacza patologiczne zmiany w tej tkance.

Trzeci raz otrzymuje to pytanie. Odpowiedzi udzieliłem poprzednio.Proszę przestać zaśmiecać forum.
Test przeprowadza się w sposób następujący: pacjent leży na brzuchu z rozluźnionymi ułożonymi wzdłuż ciała kończynami górnymi; wzdłuż tułowia oraz na kończynach poprzecznie do przebiegu dermatomu badający unosi między kciukiem i palcem wskazującym fałd skórny i „zwija go w rolkę”. Test pozwala ocenić miejscowe zróżnicowanie możliwości uniesienia i konsystencję fałdu skóry (ciastowaty/obrzęknięty) oraz ograniczenie przesuwania skóry. Badanie palpacyjne umożliwia także wyczucie regionalnego powierzchownego i głębokiego wzmożonego napięcia mięśni oraz zaburzeń autonomicznych (nadmierne ucieplenie lub potliwość). W strefie skóry charakteryzującej się nadmierną wrażliwością na ból jej fałd jest twardszy, słabo pozwala się unieść oraz stawia opór przy przemieszczaniu. U chorych z bólem w miejscu przeczulicy, wzmożone napięcie mięśniowe i zmiany autonomiczne świadczą o zaburzeniach pochodzących z okolicy stawów międzykręgowych lub żeber.
Ten test wykrywa ograniczenie ruchomości w tkankach miękkich i podrażnienie w obrębie tych tkanek. Przy czym zaburzenia te mogą mieć charakter pierwotny (np. blizna, stan po krwiaku, stan po unieruchomieniu, urazy) lub wtórny (uraz mięśnia głębiej położonego, podrażnienie nerwu zaopatrującego tę okolicę lub zaburzenia krążenia). Test ten może być wykonywany również w innych okolicach, ograniczeniem jest dostępność danej okolicy dla palców terapeuty oraz fizjologiczne zróżnicowanie ruchomości tkanej (na mostku mniejsza ruchomość niż na grzbiecie, inna ruchomość ponad stawem w zgięciu i w wyproście). Ból może wskazywać na zmniejszoną ruchomość, podrażnienie nerwu, świeży uraz lub ból chroniczny.
Witam. Fałd Kiblera to test, którym oceniamy wrażliwość bólową. Teoretycznie wykorzystywany jest w diagnostyce grzbietu. W praktyce technikę fałdu można stosować także w innych okolicach ciała.
Witam, testem fałdu Kiblera nie diagnozuje się żadnej choroby. Test można wykonać na różnych częściach ciała. Test raczej daje nam informację o stanie aktywności autonomicznego układu nerwowego i napięciu tkankowym danej okolicy.

Pozdrawiam,
Mateusz Małachowski
Polecam kontakt z odpowiednim specjalistą. Jestem fizjoterapeutą, który zajmuje się niemowlętami. Nie wiem czemu portal skierował Pana/Pani pytanie do mnie
Witam,
Test ten nie służy do diagnostyki chorób. Jest to test, którego używa się do badania przesuwalności tkanki łącznej (powięzi), a jednocześnie można wykorzystać go jako technika do rozluźniania powięzi piersiowo-lędźwiowej na grzbiecie. Na jego podstawie można stwierdzać ewentualne nieprawidłowości płynące z innych układów (np. podrażnienie układu nerwowego współczulnego i w związku z tym napięcia mięśniowego w obrębie np. kręgosłupa piersiowego), jednak nie diagnozuje konkretnie żadnej choroby.
Pozdrawiam
Mateusz Idzikowski
Fałdem Kiblera nie diagnozuje się żadnej choroby, głównie na plecach, ból oznacza wskazanie do terapii
Dzień dobry, jest to test pomocny w diagnozowaniu zaburzeń układu mięśniowo-powięziowego, można go wykonywać również w innych miejscach niż plecy. W teście tym oceniamy ból oraz przesuwalność tkanek, wszelkie ograniczenia ruchomości i nieprzyjene odczucia mogą wskazywać na problem badanego obszaru natomiast jest to mało specyficzny test i służy tylko jako wsparcie szerszego badania. Pozdrawiam Mateusz
Dobry wieczór,

test rolowania fałdu Kiblera, jest testem badającym zaburzenia mięśniowo-powięziowe okolicy pleców. Przede wszystkim poprzez palpację (czyli wyczucie palcami) terapeuta określa czy w danym miejscu jest zwiększone napięcie, obrzęk tkanki, odmienna wrażliwość, tkliwość bądź zaburzenia czucia.

Oczywiście odczuwanie przez badaną osobę bólu może świadczyć o pewnych zmianach, być może nadmiernym napięciu mięśni, jeśli problem występuje z jednej strony kręgosłupa może to być objaw napięcia wynikającego ze skoliozy (bocznego skrzywienia kręgosłupa).

Dobry terapeuta przy stwierdzeniu zmian w postawie oraz podczas tego typu testów od razu zastosuję terapię pozwalającą pozbyć się tych dolegliwości.

Pozdrawiam serdecznie
Przemysław Jeziorski
generalnie jeden test w oderwaniu od całości badania wzrokowego oraz funkcjonalnego pacjenta nie ma zbytnio sensu. Nalezało by przeprowadzić całościowe badanie oraz wywiad. Test co najwyżej może potwierdzić jakąś hipotezę,pozdrawiam.
Witam serdecznie.
Należy bardziej odbierać wynik testu jako problem w wyniku odruchu somatyczno-wisceralnego lub odwrotnie. Jest to swego rodzaju wskazówka diagnostyczna a nie wyznacznik stawianej diagnozy.
Pozdrawiam
mgr Piotr Iberhan
Fałd Kiblera pozwala ocenić nam, czy u badanego pacjenta występuje zwiększona wrażliwość bólowa, która może świadczyć o zaburzeniach w obrębie powięzi. Wykonujemy go tylko na grzbiecie
test ten służy do diagnozy i terapii dysfunkcji segmentów ruchowych kręgosłupa( wykonuje się na tułowiu),oraz zaburzeń przesuwalności skóry i jej tkliwości w badaniu tzw. stref Heada,(badanie dotyczy całego ciała). Ból oznacza ,ze w badanym odcinku występują zaburzenia, ustępowanie bólu oznacza zmniejszenie napięcia mięśni przykręgosłupowych .
Jak większość testów, test ten nie jest do końca wiarygodny, zazwyczaj pokazuje on zaburzenia w obrębie powięzi powierzchownej, może wskazywać też na zaburzenia z aparatem autoimmunologicznym, test stricte wykonuje się na grzebiecie, ale w ten lub podobny sposób często się sprawdza ogólny stan powięzi niemalże na całym ciele. Na ogół nie świadczy on o jakimś schorzeniu ale raczej o zaburzeniu w tkance. Pozdrawiam
Witam. Nie jest to technika diagnostyczna sensu stricto. Świadczy o podrażnieniu stref skórnych, które mogą być bardziej lub mniej wrażliwe na bodziec manualny. Wg niektórych, technika normalizuje napięcia/restrykcje poprzez działanie na powięź. Ja nie używam tej techniki jako diagnostycznej i leczniczej. W swojej prostocie jest godna polecenia do wykonywania w domu przez pacjenta.
Witam
Nie przykładałbym takiej wagi do tego "testu". On tylko świadczy o napięciu tkanek danej okolicy gdzie jest wykonywany. Można go wykonać wszędzie gdzie jest skóra. Ból może być różny w zależności od poziomu napięcia skóry i tkanek poniżej. Reakcja zależy także od wrażliwości i kilku innych czynników.
Pozdrawiam
Fałdem Kiblera rozpoznaje się zmiany odruchowe, które mogą powstawać na skutek zburzeń czynnościowych lub chorób. TEN TEST NIE DIAGNOZUJE ORAZ NIE RÓŻNICUJE CHORÓB.
Witam. W zależności od potrzeby stosujemy fałd. Moze służyć do diagnozy np roznice napięcia napięcia pomiędzy stronami grzbietu i calego kręgosłupa (skoliozy, bóle kręgosłupa) albo w terapii w celu zmniejszenia napięcia mięśniowego. Ból podczas fałdu wskazuje na zwiększone napięcie z którym warto popracować w celu doprowadzenia do właściwego i doprowadzenia do balansu mięśniowego. Mam nadzieję,że pomogła moja odpowiedź. Pozdrawiam gabinet fizjoterapii FizjoStrefa
Za pomocą tego testu szuka się zmian odruchowych w tkankach.
1. Test fałdu Kiblera nie może niestety służyć do postawienia diagnozy. Jednak zidentyfikowanie bólu i zmian napięciowych poprzez ten test może świadczyć o występowaniu zmian odruchowych oraz zaburzeniu układu mięśniowo - powięziowego.
2. Test ten wykonuje się najczęściej na okolicy grzbietu, jednak można by się pokusić o sprawdzenie tym testem innych rejonów ciała jak np. kończyny czy brzuch. Wykonując badanie w miejscu bólu/napięcia można od razu przejść do terapii i w celu uwolnienia wytworzonych napięć.
Witam. Proszę wybaczyć, ale pytanie nie dotyczy problemu,a jest pytaniem akademickim. Proszę otworzyć książkę. Pozdrawiam
Dzien dobry. Wykonując fałd Kiblera możemy ocenić czy występują zaburzenia w tkance podskórnej, tj. w mięśniach, powięziach, a nawet bolesność występująca podczas testu może wskazywać na zaburzenia struktur położonych głębiej (zaburzenia wewnętrzne kręgosłupa). Test wykonywany w innej okolicy niż kręgosłup i odpowiedź bólowa organizmu, wskaże miejsce zaburzeń strukturalnych tkanek. Pozdrawiam
Test fałdu kiblera pozwala ocenić miejscowe zróżnicowanie możliwości uniesienia i konsystencję fałdu skóry oraz ograniczenie przesuwania skóry. Badanie palpacyjne umożliwia także wyczucie regionalnego powierzchownego i głębokiego wzmożonego napięcia mięśni oraz zaburzeń autonomicznych. Wykonuje się go przede wszystkim na grzbiecie. Ból może świadczyć o lokalnych zmianach tkankowych.
Witam test fałdu kiblera mówi nam o nadmiernym napięciu w rejonie pleców jeśli podczas wykonywania tego testu pojawi się ból to istotne jest w którym dokładnie miejscu on się pojawił i dopiero potem możemy szukać dalej ponieważ samo pojęcie bólu nie wystarczy żebym mógł prawidłowo z interpretować jego wynik. Pozdrawiam mgr Mateusz Perek
Dzień dobry. Test Kiblera jest wykorzystywany w badaniu manualnym Pacjenta - głównie w celu wykrycia ewentualnych nieprawidłowości w obrębie danego dermatomu - związanych z problemami stawów międzywyrostkowych lub stawów żeber. Jednak ze względu na organizację naszego układu nerwowego - test ten nie jest zbyt precyzyjny. Po jego wykonaniu, przy podejrzeniu nieprawidłowości i tak należałoby zbadać selektywnie poszczególne stawy międzywyrostkowe oraz żebra. Dlatego w wielu szkołach, odchodzi się od niego zupełnie lub traktuje się go raczej przeglądowo. Zmniejszona w stosunku do sąsiednich regionów przesuwalność skóry, zmiana jej zabarwienia, zwiększona bolesność, objawy wegetatywne (zwiększona potliwość, ocieplenie, rozlane zaczerwienienie) - mogą wskazywać (ale tylko ogólnie), że w danym regionie występuje jakaś dysfunkcja. Proszę pamiętać, że nigdy jeden test nie jest miarodajny i należy uzupełnić go o kolejne w celu potwierdzenia danej hipotezy problemu. Wprawny terapeuta manualny jest w stanie zbadać pojedynczo poszczególne stawy kręgosłupa po danej stronie oraz poszczególne żebra i ich połączenia z kręgosłupem - bez potrzeby stosowania tego testu.
Pozdrawiam!
Fałdem Kiblera nie diagnozuje się konkretnych chorób. Daje nam on informację o grubości, oporze i bolesności tkanek w danym miejscu, nie tylko na plecach. Na jego podstawie oraz innych technik badania manualnego możemy postawić diagnozę. Jeden test to za mało, by stwierdzić chorobę. Zaś ból to subiektywna ocena negatywnego odczucia, w wyniku oddziaływania danego bodźca na nasze tkanki.
Jest to test, który praktycznie wykorzystuje się tylko do sprawdzenia struktury, elastyczności tkanki pod fałdem. Ból może oznaczać np. zaburzenia ślizgu "powięziowego". Test ten to tylko kropla w morzu potrzeb i nigdy nie można opierać na nim swojej diagnozy. Pozdrawiam
Testy palpacyjne wykonuje się w dowolnych miejscach. W celu postawienia diagnozy należy wykonać dodatkowe badania/testy.
Witam serdecznie,

Terapia fałdu Kiblera jest to test a zarazem można używać tej czynności jako terapii. Ten test pokazuje nam m.in ruchomość powięzi, co może świadczyć o różnych problemach (nawet dystalnie od patologi). Test należy interpretować zawsze indywidualnie dla danego przypadku.
Test wykonuje się leżąc przodem - pacjent na brzuchu (kręgosłup lędźwiowy).
Zapraszam do gabinetu w Warszawie przy ul. Dzikiej 4a lok.3

Zachęcam również do lektur:
healthclinic.pl/centrum-wiedzy/

Z poważaniem
mgr Mateusz Szelągowski
HEALTHCLINIC.PL
Sugeruję wizytę: - 120 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam, test badania fałdu Kiblera nie jest testem diagnozującym choroby, służy on do oceny przesuwalności tkanki skórnej - jej ewentualnej restrykcji względem powięzi. Zalecana pozycja do badania w okolicy kręgosłupa to leżenie na brzuchu z racji tego że pacjent jest rozluźniony. Moźna badać również w staniu ale bedzie bardziej bolesne. Ból może oznaczać ograniczenie w przesuwalności tkanki skórnej.
Pozdrawiam Łukasz Kłos
Dzień dobry,
Fałd Kiblera wykonuje się jako chwyt diagnostyczny polegający na zrolowaniu tkanki przy kręgosłupie. Pozwala ocenić miejsca zwiększonej wrażliwości bólowej. Czasami fałd jest bardzo bolesny lub niemożliwy do uchwycenia co świadczy o wzmożonym napięciu mięśniowym w tym miejscu. Nie diagnozuje się za jego pomocą żadnej konkretnej choroby, a objaw dodatni tego testu świadczy o występującym w okolicy kręgosłupa problemie (przeciążenie mięśni, dyskopatia itp).
Pozdrawiam
Kamil Struk
Test ten jest jednym z wielu testów badania palpacyjnego, przeprowadzanych w celach "diagnostycznych". Dotyczy badania kręgosłupa.
Testem ten wykrywa zmiany odruchowe tkanek miękkich otaczających kręgosłup. Nie może on być w żadnym razie narzędziem pozwalającym na specyficzne i wiarygodne diagnozowanie kręgosłupa.