Diagnostyka celiakii - gluten - jakie badania?

3 odpowiedzi
Od jakiegoś czasu nasilają mi się objawy, które mogą wskazywać na nietolerancje glutenu. Nawracające bóle brzucha, wzdęcia, biegunka, wymioty, osłabienie kości i zębów, bóle kostne, mrowienie w nogach, wysypka na rękach, obniżenie masy ciała, nadmierna potliwość, problemy z nerkami, złe samopoczucie, brak koncentracji, sucha skóra i jeszcze wiele innych.
Przed wizytą u gastrologa chciałabym wykonać odpowiednie badania krwi, aby przyśpieszyć diagnostykę. Jaki pakiet badań wykonać? Czy zbadanie przeciwciał wystarczy czy lepsze będzie wykonanie badań genetycznych? A może jedno i drugie? Czy badania genetyczne stwierdzają również uczulenie na gluten czy tylko celiakię??
Im więcej wykona pani badań tym pewniejsza będzie diagnoza

Diagnostyka celiakii jest trzystopniowa i dosyć niejednoznaczna: badania genetyczne, przeciwciała (badania serologiczne), biopsja (kosmki - badanie histopatologiczne). Oczywiście nie wszyscy decydują się na te 3 kroki. Muszę zaznaczyć, że u 2% procent pacjentów badania genetycze wychodzą ujemne, a występują przeciwciała. Biopsja jest oczywiście badaniem inwazyjnym i jest to najczęściej ostani etap (gdy są wątpliwości w ocenie). W rozpoznaniu choroby istotne są także kryteria kliniczne (wywiad z pacjentem, objawy). Proszę również pamiętać, że podobne symptomy dają nietolerancje/alergie pokarmowe lub nadwrażliwość na gluten (nie wystepują przeciwciała).
Badania serologiczne: przeciwciała przeciw gliadynie (AGA), przeciwciała przeciwko endomyzjum (EMA), przeciwciała przeciw transglutaminazie
tkankowej (tTG), przeciwciała przeciw retikulinie (ARA). Sugeruję najpierw wizytę u specjalisty, a pożniej ewentualne badania. Pozdrawiam serdecznie. Justyna pampuch
Dzień dobry. Na początek proszę wykonac przeciwciała.Badania genetyczna nie potwierdzą i nie wykluczą uczulenia na gluten.