Dermatolog przepisał mi na trądzik i przebarwienia Acnatac. Po niepełnym miesiącu stosowania skóra t

2 odpowiedzi
Dermatolog przepisał mi na trądzik i przebarwienia Acnatac. Po niepełnym miesiącu stosowania skóra twarzy zaczeła być czerwona, do tego lekko swędzi. Czy powinnam zaprzestać używania tego preparatu? Wcześniej używałam Isotrexu, który działał jak marzenie i nie powodował żadnych skutków ubocznych, jednak nie jest już nigdzie dostępny.
Dzień dobry.
Po pierwsze na rynku jest z powrotem isotrexin ( odmiana isotrexu, ten sam producent ) . PO drugie acnatac jest czymś bardzo podobnym do w/w leków ,,ale ma słabe podłoże ,które nie odpowiada wielu pacjentom. Sugestia ; może go pani też ( nadal ) używać ,ale rzadziej .Po uspokojeniu skóry spróbować 2-3 x /tydzień. Albo wyrzucić i kupić ( na rec. ) zel isotrexin. Z poważaniem dr Piotr Mazur.

Szanowna Pani,

Acnatac jest lekiem złożonym (starszej generacji retinoid + antybiotyk), ma jedynie sens gdy w trądziku poza grudkami i zaskórnikami obecne są krosty z ropną wydzieliną i nie powinien być stosowany ponad 3 miesiące. Zgodnie z aktualnymi rekomendacjami, od stosowania antybiotyku jako leku p/w zapalnego powinno się odchodzić na rzecz miejscowych retinoidów. Cechą tych drugich jest wywoływanie objawów nadmiaru wit. A, czyli suchości, rumienia i złuszczania. To zamierzony i spodziewany efekt, który jednak należy kontrolować za pomocą regularnego 2-3+/dz nawilżania preparatem do cery trądzikowej. Bez takiego wspomagającego leczenia bardzo szybko dochodzi do podrażnień, które zniechęcają do stosowania tych skutecznych przecież leków.

Drugim wytłumaczeniem dla pojawiania się podrażnień może być niewłaściwa aplikacja - tj. nakładanie środka na uszkodzoną już skórę lub na nie do końca wysuszoną po umyciu skórę.

Trzecim powodem dla którego mogło dość do podrażnień jest wpływ słońca, które poprzez zpeelingowanie skóry retinoidem łatwiej jest ją w stanie oparzyć. Dodatkowo tretinoina jako starszy retinoid, w przeciwieństwie do swoich młodszych krewnych, ma zdecydowanie większe szansę na wywołanie reakcji fotonadrważliwości.

W każdym przypadku warto skontaktować się z lekarzem prowadzącym leczenie, który zna preparaty, które już Pani stosowała, może ocenić ich wcześniejszą skuteczność, ma szansę ocenić fototyp Pani skóry (blondyni i rudowłosi częściej doświadczają podrażnień i wymagają zwykle rzadszej aplikacji retinoidu) i doradzi jak zminimalizować podrażnienia.

Z wyrazami szacunku,
dr n. med. Paweł Pietkiewicz, FEBDV