dawkowanie witaminy b12

3 odpowiedzi
Dobry wieczór, witamina b12 rozpuszczalna jest w wodzie i jednocześnie jej zapasy magazynowane są w wątrobie. Myślałam, że nadmiaru wszystkich witamin rozpuszczalnych w wodzie pozbywamy się wraz z moczem. Pytam, ponieważ jestem wegetarianką i kupowałam już suplementy z różną dawką, ale nadal nie wiem jaka byłaby najwłaściwsza. Jeśli rzeczywiście b12 przechowywana jest w organizmie być może powinnam brać większe dawki rzadziej? Ostatnio brałam 1000 mikrogramów codziennie, co chyba jest za dużą dawką dla osoby bez niedoboru. Proszę o poradę.
To nie moja specjalność

Vit B12 dostarczamy wraz z pokarmem, a jej wchłanianie jest uzależnione od prawidłowej funkcji komórek żołądka. Normalna dieta powinna więc wystarczyć do uzupełnienia jej niedoboru. dawka 1000 ug codziennie to za dużo. Można ją podać krótkofalowo np domięśniowo. Jeśli ma Pani problem z wchłanianiem vit B12 należy ustalić przyczynę: gastroskopia i konsultacja gastrologa.
Dzień dobry, tak wit. B12 wydalana jest z moczem. Dzienne zapotrzebowanie na tą witaminy jest <3mikrogramów. Jeżeli je pani np. przetwory mleczne, pieczarki czyli dość bogate źródła wit. B12 to suplementacja nie jest konieczna jeżeli nie ma jawnego niedoboru. Ewentualna suplementacja przy braku niedoboru powinna być na poziomie maksymalnie 100 mikrogramów na dobę.