Czy za leczenie zęba należy zapłacić przed czy po zakończonym leczeniu?

12 odpowiedzi
Witam, jestem w trakcie leczenia kanałowego prawej dolnej szóstki, zapłaciłam już 850 zł za całkowite wyleczenie pod mikroskopem (pozostała jeszcze do założenia plomba dodatkowe 200 zł) na ostatniej wizycie powiedziałam, że ząb mnie boli i lekarz stwierdził, że najprawdopodobniej trzeba będzie go wyrwać. Poszłam na konsultację do innego lekarza, który na podstawie zdjęcia RTG stwierdził, że jeden kanał jest dobrze zrobiony ale dwa pozostałe kanały są niedopełnione do końca. Czy lekarz, który pobrał już opłatę za całkowite wyleczenie powinien zwrócić mi pieniądze za ząb, którego nie chce już leczyć tylko wyrwać? Bardzo proszę o pomoc w tej niezręcznej dla mnie sytuacji.
Dzień dobry ,sytuacja jest faktycznie niezręczna, proszę porozmawiać z lekarzem, jeżeli ma mikroskop, może przeprowadzić reendo - czyli ponowne udrożnienie i leczenie kanałowe zęba i nie powinno być problemu. Pozdrawiam dr Kręcisz

Szanowna Pani, po pierwsze skoro ząb nie został prawidłowo wyleczony (niedopełnione kanały) to wymaga to poprawki (nieodpłatnej) w tym samym gabinecie lub zwrtotu pieniędzy za 2 niedopełnione kanały. Usunięcie zęba będzie ostatecznościa dopiero po nieudanym PRAWIDŁOWO przeprowadzonym leczeniu kanałowym. Ukłony Rafał Radzewski
Niestety niefortunną pozycją jest arbitraż przeze mnie jako lekarza nie znającego przypadku rozbieżności w ocenie sytuacji przez kolegów, którzy ten konkretny przypadek znają także z uwarunkowaniami historycznymi. Należy mieć na względzie, że leczenie pod mikroskopem niestety jest kosztowne, a leczenie endodontyczne zębów związane z opracowaniem i wypełnieniem kanałów w ogóle obarczone jest dodatkowymi ryzykami powodzenia, o których lekarz powinien pacjenta poinformować. Pozdrawiam, RS
Witam !!!! Ciekawa sytuacja. Oczewiscie, ze doktor musi dokonczyc leczenie tego zeba,bo on podjal decyzje leczenia i ratowania tego zeba, ale pozniej stwierdzil , ze zab do usuniecia , to juz nie dobrze(((( Musial uprzedzic o konsekwencjach, co moze byc pozniej z zebem, po leczeniu kanalowym. Na Pani miejscu trzeba walczyc o kazdyj swoj zab, bo usuniecie mozliwe zawsze. Przed leczeniem kanalowym , pacjent podpisuje zgode na leczenie i jakie moga byc konsekwencje po leczeniu. Wszystko zalezy od lekarza, staram sie unikac takich sytuacji. Zycze zdrowia i wszystkiego najlepszego. Prosze pamietac !!!! Ekstrakcje mozna zrobic zawsze , trzeba walczyc o swoj zabek )))) Dr.M Dundicz
Witam serdecznie,
Bardzo często przy bardziej skomplikowanym leczeniu wygląda to tak, że płaci się na poszczególnych wizytach za to co było robione.
Co do opisanej sytuacji, to polecam przede wszystkim porozmawiać z lekarzem, który wykonywał to leczenie i podzielić się z nim swoimi wątpliwościami i wytłumaczyć swój punkt widzenia.
Witam, na podstawie tych informacji bez badania i zdjęcia RTG trudno stwierdzić kto ma racje i jaki jest faktyczny stan tego zęba. Uważam, że jeżeli coś zostało zrobione źle to lekarz który to zrobił powinien dołożyć wszelkich starań aby to naprawić, ale tak jak napisałem trudno ocenić czy coś zostało zrobione źle czy ze względów niezależnych od lekarza nie jest możliwe do wykonania lepiej.
Witam
Jest to niezręczna sytuacja ale najlepiej wrócić do pierwszego lekarza i to wyjaśnić u osoby która najlepiej zna sytuację.
Dzień dobry,
zawsze można podjąć próbę ponownego wypełnienia kanałów, być może poprawi to stan zęba i nie trzeba będzie usuwać. Trudno mi doradzać w sprawie płatności za leczenie, to jest kwestia umowy między Panią a lekarzem.
Pozdrawiam serdecznie
Ewa Kaniewska
Jeżeli lekarz podjął się wyleczenia zęba i pobrał już opłatę,to powinien zrobić re-endo tych dwóch niedopełnionych kanałów.Napewno przed podjęciem decyzji o leczeniu kanałowym obejrzał zdjęcie rentgenowskie tego zęba.Jeśli uzna,że ponowne leczenie nie jest możliwe,to powinien zwrócić pieniądze,aby mogła skonsultować się Pani z innym lekarzem i tam dokończyć leczenie.Jeśli ząb jest do usunięcia,to ekstrakcja powinna być na koszt Pani lekarza,a różnica w opłacie zwrócona.Pozdrawiam!
Lekarz leczący ząb kanałowo powiniem uwzględnic reklamację i poprawić swoją, nie do końca dobrze wykonaną, pracę. Oczywiście o ile jest to możliwe, bo niedopelnienie kanałów może wynikać z ich skomplikowanej budowy, delt korzeniowych i t.p.
Witam
W tej sytuacji, jeśli faktycznie ząb nadal dokucza mimo leczenia, zwrot kosztów jest sprawą do załatwienia pomiędzy wami. Jednak, proszę pamiętać, że usługa medyczna - to usługą należytej staranności, a nie rezultatu i wtedy pytanie o zwrot kosztów wygląda wątpliwie. Więc, co można zrobić:
- postąpić wg zaleceń lekarza prowadzącego
- kontynuować leczenie zęba przyczynowego gdzie indziej.
Ale, z treści pytania, cytuję: "powiedziałam, że ząb mnie boli", - trudno zrozumieć czy Pani tylko tak powiedziała (i motyw tego pozostawiam bez komentarza), czy faktycznie są dolegliwości/powikłania po leczeniu (w tym przypadku konieczna jest kontynuacja leczenia).
Specyfika zapytania bardziej do specjalisty od prawa.
Witam,
Ciężko mi jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ jest ono bardziej natury prawnej a nie medycznej i powinna być rozstrzygnięta indywidualnie pomiędzy konkretnym lekarzem a pacjentem . Nie mniej jednak, jeśli kanały nie są dopełnienie i to jest przyczyną bólu to leczenie nie może uznać za prawidłowe. W tej sytuacji powinna Pani domagać się ponownego, prawidłowego leczenia, bo za takie Pani zapłaciła. Nie jestem w stanie odnieść się do propozycji usunięcia zęba ponieważ nie wiem jaki miałby być tego powód. Czy przed podjęciem leczenia była mowa o trudnym letczeniu obarczonym ryzykiem niepowodzenia lub czy wystąpiły jakieś komplikacje uniemożliwiające skuteczne leczenie? Polecałbym rozmowę z lekarzem prowadzącym celem wyjaśnienia tych kwestii i próbę ratowania zęba, o ile to możliwe.