Czy z nerwicy zaburzeń lękowych) można wyjść?

7 odpowiedzi
Witam - od dłuższego czasu zmagam się z tą chorobą, jestem na lekach i za każdym razem gdy schodzę powoli z leków, to następuje nieoczekiwanie pogorszenie. Paniczny lęk , strach i nawet nie mam odwagi z domu wyjść. Dopiero leki powodują, że przechodzi. Czy można wyjść z tych zaburzeń całkowicie?
Witam. Branie leków psychotropowych w moim przekonaniu ma sens tylko i wyłącznie gdy łączy się ich zażywanie z regularnym uczestniczeniem w sesjach psychoterapeutycznych. Ja pracuje w nurcie terapii poznawczo-behawioralnej, w dużym skrócie jest to praca nad odpowiednią mową wewnętrzną, a więc poprzez rozpoznanie i przekształcenie automatycznej nieprzystosowawczej mowy wewnętrzną na przystosowawczą, wpływamy na emocje, a w konsekwencji na zachowanie. Tak więc uruchamiany nowe "pozytywne" skróty myślowe i w ten sposób aktywizujemy pozytywne emocje i pozytywne zachowania. Oczywiście korzystam jeszcze z innych różnych rozwiązań które wspomagają bardzo dobrze nurt poznawczo-behawioralny np: praca nad relacjami interpersonalnymi, wprowadzenie higieny psychicznej, nauka relaksacji, zrozumienie znaczenia odpoczynku i konstruktywnego radzenia sobie ze stresem co jest niesłychanie ważne przy zaburzeniach lękowych, ale i przy każdych innych. Cena jednej godziny 80 zł. Pozdrawiam i zachęcam do kontaktu.

Witam serdecznie. Oczywiście, podejście poznawczo-behawioralne posiada ugruntowane badania empiryczne, iż jest bardzo skuteczną formą leczenia zaburzeń o charakterze lękowym. Można powiedzieć, że efektywność leczenia tego typu trudności jest na takim samym poziomie co farmakoterapia, a efekty w rzeczywistości trwalsze. Lęk to emocja, która na pewnym poziomie jest bardzo potrzebna w codziennym funkcjonowaniu. Problem jest wtedy kiedy poziom doświadczania tej emocji wpływa na człowieka destrukcyjnie. Zachęcam do pracy nad nauką sposobów radzenia sobie z lękiem poprzez poznanie mechanizmów, strategii oraz technik radzenia sobie z nim. Podczas pracy warto zwrócić uwagę na czynniki podtrzymujące prezentowanych trudności, mechanizmy podtrzymujące je, by zapobiec jego nawrotom z uwagi na to, że lek to taka emocja, która nie "opracowana" poznawczo i behawioralnie do końca - lubi wracać, szuka ujścia. Zapraszam do rozpoczęcia psychoterapii w celu opanowania lęku w myśl zasady- jeśli możesz panować nad sobą to i możesz panować nad światem:) Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do kontaktu :)
Dzień dobry,
trudno jest mi jednoznacznie odpowiedzieć na tak postawione pytanie. Sytuacja, którą Pani/Pan opisuje jest dość często spotykana - odstawienie leków powoduje nasilenie się objawów. Kierując się moją wiedza i doświadczeniem w pracy z osobami cierpiącymi na zaburzenia lękowe mogę powiedzieć, że wyzdrowienie jest możliwe. Najlepsze efekty daje połączenie farmakoterapii z psychoterapią - kiedy to leki pomagają opanować lęk (żeby np. móc wyjść z domu), a psychoterapia pomaga usunąć jego przyczyny. W miarę postępów w psychoterapii maleje potrzeba zażywania leków, u niektórych pacjentów do zera. Zapraszam na konsultację, wtedy będę mogła pełniej odpowiedzieć. Pozdrawiam, Anna Leźnicka
Dzień dobry,
Leki zwykle niwelują objawy, nie leczą przyczyny zaburzeń. Farmakoterapia pomaga opanować symptomy dzięki czemu można podjąć leczenie przyczyn. Moim zdaniem najlepszym sposobem wyjścia z zaburzeń jest psychoterapia. W połączeniu z lekami i przy dużej motywacji do leczenia daje bardzo duże szanse na całkowite wyleczenie.
Witam, uporanie się z trudnościami, o których Pani/Pan pisze, wymagają długoterminowej psychoterapii indywidualnej. Zapraszam na spotkanie konsultacyjne, podczas którego będę mogła poznać Panią/Pana bliżej i zaproponować odpowiednią drogę leczenia. M.T.
Dzień dobry,
rzeczywiście zaburzenia lękowe, potoczne zwane nerwicą, mogą mieć przewlekły przebieg, niełatwy do opanowania. Leczeniem "z wyboru" w przypadku tego typu zaburzeń jest - oprócz farmakoterapii - psychoterapia.
Z tego powodu bardzo zachęcam do konsultacji u psychologa-psychoterapeuty pod kątem włączenia psychoterapii, oprócz stosowania leków. Jest duża szansa, że psychoterapia (najlepiej długoterminowa, indywidualna lub grupowa, w jednym z czterech głównych nurtów psychoterapii) pozwoli nie tylko doraźnie zapanować nad nieprzyjemnymi objawami, ale i uzyskać trwałą poprawę. Jest też prawdopodobne, że dzięki wsparciu psychoterapeuty możliwa będzie stopniowa rezygnacja z leków.
Dzięki psychoterapii pacjenci nabywają wiedzy na temat mechanizmów, które doprowadziły do nerwicy, docierają więc do samych źródeł lęku. A także uczą się przekształcania nerwicowych mechanizmów i nabywania nowych, zdrowych umiejętności i dobrego dla nich funkcjonowania. Z badań nad skutecznością psychoterapii wiemy, że psychoterapia pomaga aż w 80% przypadków (dane Światowej Organizacji Zdrowia). Warto więc spróbować.
Pozdrawiam serdecznie
Anna Mach
Witam. Opisane objawy mogą wskazywać na to, że cierpi Pani na zaburzenia lękowe z napadami paniki. Bardzo dobre wyniki w leczeniu tego zaburzenia ma psychoterapia poznawczo-behawioralna. Na spotkaniach dowie się Pani w jaki sposób dochodzi do napadów paniki, co jest ich przyczyną, co podtrzymuje zaburzenie i jak sobie z tym poradzić. Proszę rozważyć psychoterapię. Pozdrawiam serdecznie Anna Szabłowska