Czy wysoka glukoza w pierwszym trymestrze ciąży jest powodem do niepokoju?

5 odpowiedzi
Witam. Mam 27 lat i jestem w 1 ciąży, 16 tydzień. W badaniach 1 trymestru glukoza w surowicy krwi wyniosła 5,5 mol/L – wart. Referencyjne 4,1-5,9; prawidłowa glikemia na czczo wg PTD 3,9-5,5 (dane ze sprawozdania z badań). Lekarz prowadzący ciążę analizując wynik powiedział, tylko że podwyższony wynik, nie skierował na zrobienie krzywej. Mam nadwagę i dziadka z cukrzycą typu 2. Martwię się, że wynik sprzed prawie 2 miesięcy mógł wskazywać nieprawidłowości związane z cukrzycą i nie podjęto żadnych działań. Boję się o ewentualne skutki nieleczenia. Czy jest się czym martwić?
Dzień dobry, mając na uwadze wysokie stężenie glukozy na czczo oraz czynniki ryzyka rozwoju cukrzycy powinna Pani mieć pilnie wykonany test obciążenia 75 g glukozy celem postawienia diagnozy. Pozdrawiam, Iwona Tarnowska

Witam, podana przez Panią wartość glikemii na czczo oraz towarzysząca nadwaga to powody dla wcześniejszego wykonania doustnego testu obciążenia z 75g glukozy. W razie wyniku prawidłowego badanie należy powtórzyć miedzy 24 a 28 tygodniem ciąży. Pozdrawiam Małgorzata Świder
Informacja z aktualnych zaleceń : Kryteria rozpoznania i klasyfikacja hiperglikemii po
raz pierwszy rozpoznanej w ciąży
Wszystkie ciężarne powinny być diagnozowane w kierunku zaburzeń tolerancji glukozy. Wstępne oznaczenie stężenia glukozy na czczo celem diagnostyki w kierunku hiperglikemii ciążowej powinno być zlecone na początku ciąży, podczas pierwszej wizyty u ginekologa. U ciężarnych z grupy ryzyka należy od razu, już podczas pierwszej wizyty w czasie ciąży, zlecić wykonanie testu diagnostycznego (75 g OGTT).
Jeśli nie stwierdzi się nieprawidłowych wartości glikemii, należy powtórzyć test diagnostyczny między 24.–28. tygodniem ciąży lub gdy wystąpią pierwsze objawy sugerujące cukrzycę. Diagnostyka między 24. a 28. tygodniem ciąży ma charakter jednostopniowy i polega na wykonaniu testu 75 g OGTT.
Wynik glukozy na czczo jest za wysoki; powinna Pani wykonać test obciążenia glukozą (75g) i skonsultować wynik z lekarzem.
Witam serdecznie. Według aktualnych wytycznych (zalecenia PTD 2016) stężenie glukozy na czczo w osoczu krwi żylnej u kobiety w ciąży powinno być poniżej 5,1 mmol/l (92 mg/dl). Podana glikemia na czczo 5,5 mmol/l (99 mg/dl) jest wskazaniem do jak najszybszego wykonania 3-punktowego doustnego testu tolerancji glukozy, czyli krzywej cukrowej z pomiarem glukozy na czczo, 1 h i 2 h po obciążeniu. Można oznaczyć we krwi hemoglobinę gllikowaną (HbA1c), której wartość wskaże, jakie było średnie stężenie glukozy w ciągu ostatnich 2-3 miesięcy. Jeśli ta wartość wyniesie do 6,0%, to może Pani być spokojna, że w tym czasie nie było jakichś ekstremalnie wysokich wartości glukozy, które mogłyby zaszkodzić Dzieciątku. Proszę się nie martwić. Jeszcze kilka lat temu taka glukoza 5,5 mmol/l była uważana za normę w ciąży i pacjentki rodziły zdrowe dzieci. Obecnie dąży się do niższych wartości glikemii, takich jak u zdrowych kobiet, aby zapewnić jak najbardziej idealne warunki dla rozwoju dziecka. Pozdrawiam serdecznie