Czy wynik może świadczyć o insulinoopornosci? Insulina: na czczo 13uU/ml, po 1 h 150 uU/ml po 2 h

2 odpowiedzi
Czy wynik może świadczyć o insulinoopornosci?
Insulina: na czczo 13uU/ml, po 1 h 150 uU/ml po 2 h 140uU/ml, glukoza na czczo 92, po 1 h 202, po 2 h 108.
Kobieta 24 lata
Pani wskaźnik insulinooporności tzw. Homa IR wynosi 2,95 i wskazuje na ten stan do tego po 2 godzinach po obciążeniu glukozą poziom insuliny powinien być niższy, glukoza godzinę po obciążeniu jest również wysoka i może wskazywać na stan przedcukrzycowy. Proszę z tymi wynikami udać się do lekarza być może zaleci leki, natomiast już powinna Pani zadbać o dietę bogatą w węglowodany złożone, grube kasze, ciemne makarony ,razowe pieczywo i dużo warzyw. Z diety należy wyeliminować proste węglowodany , napoje słodkie, fast foody i przetworzoną żywność.Jako dietetyk, którego konikiem jest insulinooporność poleciłabym Pani dłuższe przerwy między posiłkami, często sprawdzają się 4 posiłki dziennie i przerwy bez podjadania, natomiast zależy to nie tylko od wyników insuliny ale również od trybu Pani życia, aktywności fizycznej, długości Pani dnia, należy również pamiętać o prawidłowym nawodnieniu, można również kierować się dietą w której wykorzystujemy produkty o niskim i średnim indeksie glikemicznym.Wszystko to co napisałam to bardzo ogólne zalecenia, dokładne można dać Pani po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu dietetycznego, analizy również innych wyników laboratoryjnych czy analizy składu ciała.Dodam jeszcze,że dieta w insulinooporności musi być dobrze zbilansowana i jest dietą bardzo przyjemną.
Pozdrawiam i zdrowia życzę Anna Łągiewska dietetyk kliniczny DietOn.

Nie zgodzę się z Panią Anną że w Pani przypadku sprawdzi się dieta oparta o węglowodany złożone. W insulinooporności i problemach z tolerancją węglowodanów dobrze działa i reguluje pracę trzustki dieta niskoweglowodanowa a nawet ketogenna. Dopasowanie diety zależy od Pani trybu życia i innych czynników. Ale ogólnie eliminacja zbóż wiele już daje, żeby poprawić wyniki glukozy i insuliny. Pozdrawiam