czy wszelkie afekty w depresji są na "usługach" tego zaburzenia? (są przeżywane przez jej pryzmat)

2 odpowiedzi
czy wszelkie afekty w depresji są na "usługach" tego zaburzenia? (są przeżywane przez jej pryzmat)
Dzień dobry,
depresja to choroba o zróżnicowanej etiologii i przebiegu. Bardzo ważne jest zrozumienie indywidualnych przyczyn oraz dynamiki choroby, która u każdej osoby będzie wyglądać inaczej. Różne rodzaje depresji będą modulować afekt, w różny sposób. W leczeniu najważniejsze jest indywidualne podejście, które pozwoli zrozumieć, czy depresja jest wynikiem zmian endogennych w mózgu, wydarzeń życiowych, czy występuje jako element szerszej problematyki jaką mogą być zaburzenia osobowości, choroba dwubiegunowa oraz różnego rodzaju nerwice. W każdym z tych przypadków odpowiedź na postawione pytanie będzie wyglądać inaczej. W razie pytań i wątpliwości zachęcam do kontaktu oraz zapraszam na konsultację.
Serdecznie pozdrawiam,
Łucja Wiktorowska

Dzień dobry,
Trudno jednozncznie odpowiedzieć na to pytanie, dlatego że temat ten jest niezwykle obszerny. Już na samym wstępie warto zaznaczyć, że przebieg kliniczny depresji różni się często zarówno swoim nasileniem jak i źródłami choroby. Dochodzi do tego również kwestia, że często depresji towarzyszą tak zwane zaburzenia współtowarzyszące. A to będzie też w pewnym stopniu określało sam przebieg jak i objawy depresji. Dodatkowo sama charakterystyka i rozumienie depresji, może się nieco różnić w zależności od koncepcji, którą przyjmiemy. Przykładowo w podejściu poznawczo-behawioralnym, mówi się o pewnym mentalnym filtrze, który towarzyszy temu zaburzeniu. I tutaj faktycznie zwraca się uwagę na to, że osoby zmagające się z depresją mają rodzaj pewnej tendencji do postrzegania świata, siebie i innych ludzi w czarnych barwch, co też przekłada się na strefę afektu i zachowań. W razie jakichkolwiek pytań zapraszam do kontaktu.
Pozdrawiam serdecznie,
Karolina Etmańska