Czy wizyta u psychologa musi być skoncentrowana na kwestiach, które mogą być "źródłem" problemów? Ma

2 odpowiedzi
Czy wizyta u psychologa musi być skoncentrowana na kwestiach, które mogą być "źródłem" problemów? Mam jedną wizytę za sobą i bardzo się zniechęciłam. Chciałabym nauczyć się rozumieć swoje emocje i panować nad nimi, a nie próbować naprawiać relacje, które popsuły się kilka lat temu. Zwyczajnie nie na tym mi zależy, chcę przede wszystkim "naprawić" siebie. Na mojej pierwszej wizycie usłyszałam również, że terapia będzie bolesna, będziemy rozdrapywać rany i grzebać w nich, będę przechodziła przez momenty, w których poczuję się jeszcze gorzej niż dzisiaj, a wszystko po to by było lepiej. Naprawdę to musi tak wyglądać? Chciałabym rozpocząć terapię, by sobie pomóc ale chyba nie jestem na to gotowa
Dzień dobry,
Nie zawsze trzeba "grzebać w starych ranach", czasami dobrze jest się skupić na radzeniu sobie z tym co pojawia się teraz. Jeśli zależy Pani na rozumieniu i tym samym zwiększeniu kontroli nad emocjami, to istnieje kilka technik, których stosowanie może Pani w tym pomóc i zacząć należałoby od psychoedukacji. Tego w jaki sposób tworzą się emocje, skąd się biorą i jaką informację za sobą niosą. Być może problemem są niektóre przekonania, czy też nawyki myślowe na których warto się skupić.
Pytanie jednak, czy osoba z którą Pani rozmawiała nie zauważyła czasem jakiegoś często powtarzającego się wzorca, który wynika z jakiejś nierozwiązanej sprawy sprzed lat. W takiej sytuacji dobrze by było skupić się na tym wzorcu. Skupić się, aby właśnie zmienić w sobie błędny sposób interpretowania teraźniejszości, który mógł powstać na podstawie wcześniejszych wydarzeń. Mamy w sobie całą masę takich wzorców, które powstały dawno temu lub których nieświadomie nauczyliśmy się od kogoś. Nie zawsze są one dla nas dobre i dlatego warto przede wszystkim zwiększać naszą świadomość dotyczącą procesów ich powstawania oraz tego, że istnieje realna możliwość ich zmiany.
Pozdrawiam serdecznie

Szanowna Pani,

W mojej ocenie w Pani przypadku najskuteczniejsza była by CBT - Psychoterapia Poznawczo - Behawioralna. W tej formie terapii to pacjent ustala i wytycza cel terapii, psychoterapeuta jest od wspierania pacjenta i moderowania kierunku. Terapia ma za zadanie poprawić życie pacjenta a nie pogorszyć.

Z uszanowaniem

Wojciech Kopytek
Sugeruję wizytę: Pierwsza wizyta konsultacyjna - wywiad psychologiczny - 150 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.