Czy warto leczyć ataki histerii?

3 odpowiedzi
Ostatnio przeszłam bardzo trudny atak histerii: nie mogłam oddychać przez kilka minut, miałam silne drgawki, serce mi mocno waliło, traciłam równowagę, a łzy leciały mi litrami. Nie mogłam się uspokoić przez wiele godzin, nawet odczuwałam to następnego dnia, oraz nie miałam kompletnie apetytu (nie jadłam nic przez dzień). Takie ataki zdarzają mi się bardzo rzadko, co kilka miesięcy. I stąd moje pytanie. Skoro są tak nieczęste to czy warto w ogóle udać się do terapeuty?
Opisuje Pani nagle wystapienie gwaltownej reakcji Pani organizmu, utrzymujacej sie przez wiele godzin. Jesli takie sytuacje sie powtarzaja i sa dla Pani, i byc moze Pani otoczenia, trudne, to z pewnoscia warto rozwazyc konsultacje i psychoterapie tak aby mogla Pani zrozumiec nature takiej reakcji, nauczyc sie rozpoznawac swoje potrzeby i zaspokajac je w sposob jaki swiadomie Pani wybierze.

Dzień dobry, myślę, że warto. Nawet na jedno spotkanie, którego celem byłaby psychoedukacja na temat lęku. Czasem to wystarczy. Może Pani także poczekać z tą wizytą, jeśli problem nie ogranicza Pani życia. Gdyby jednak zauważyła Pani, że Pani funkcjonowanie w sferze prywatnej czy zawodowej zaczyna się zmieniać, że pewnych sytuacji Pani unika ze względu na lęk, sugerowałabym jednak wizytę u psychoterapeuty poznawczo-behawioralnego.
Dzień dobry,

jeśli te objawy wywołują Pani niepokój i powodują cierpienie, warto skorzystać z psychoterapii. Taki atak nigdy nie pojawia się bez powodu. W trakcie psychoterapii będzie Pani mogła się nauczyć rozpoznawać sytuacje, w których objawy występują, a także nauczyć się technik, które pomogą oddalić zbliżający się atak, a docelowo wypracuje Pani inne, świadome i bardziej konstruktywne sposoby reagowania. W psychoterapii warto też sięgnąć do dzieciństwa, gdyż to właśnie wtedy powstają zalążki trudności emocjonalnych i nerwic, w tym nerwicy histerycznej.