Czy to przerost migdała u dziecka?

4 odpowiedzi
Szanowny Panie, odkąd syn zaczął chodzić do przedszkola (ma 3,5 roku) ciągle łapie infekcje, ma tendencję do zapaleń górnych dróg oddechowych, było u niego podejrzenie alergii, ale w testach alergicznych nic nie wyszło. W listopadzie brał antybiotyk na zapalenie oskrzeli, w grudniu złapał rotawirusa i od tamtej pory męczy go częsty kaszel, od około 3 tygodni w nocy budzi się (około 2-3 w nocy) i kaszle suchym kaszlem przez około pól godziny, pomaga przewietrzenie pokoju, układanie go wyżej by nie spał na płasko. Od jakiegoś czasu w nocy oddycha głównie ustami, chociaż w nosie nie ma widocznej wydzieliny. Często ma także nieświeży oddech nawet po umyciu zębów. Lekarz pediatra podejrzewał alergię i od tygodnia bierze leki na alergię i uspokajające kaszel. Jednak nie widzę dużej poprawy. Lekarz zaczął podejrzewać przerost migdałka, czy to dobry trop? Mamy skierowanie na RTG klatki piersiowej (czy to w ogóle coś da?) i morfologię + białko. Na razie się z tym wstrzymujemy, bo syn się przeziębił (mocno kaszle i ma obfity kaszel). Czy przerost zawsze musi być leczony operacyjnie? Czy jest jeszcze szansa, że to alergia?
Witam
1. Testy alergiczne skórne lub z krwi u dziecka do 5-7 roku życia mogą wyjść ujemnie . A więc ujemny wynik nie wyklucza obecności alergii. Niemniej brak pozytywnego skutku działania leków p/alergicznych ( syropu i ewentualnie sterydu donosowego) w odpowiednich dawkach może przemawiać za tym że na chwilę obecną kłopoty zdrowotne syna nie są wywołane alergią . jednoczesnie należy pamietać że objawy alergii mogą pojawić się w każdym momencie życia i to że dzisiaj alergię wykluczymy nie znaczy że nie ma szans na pojawienie się jej w przyszłości. 2. Inną przyczyną kaszlu i niespokojnego snu mogą być pasożyty przewodu pokarmowego , których obecność może też stymulować rozrost tkanki chłonnej w tym III- migdałka . 3. Dzieci które chodzą pierwszy sezon do przedszkola zwykle częściej chorują co też sprzyja przerostowi tkanki chłonnej w jamie ustnej ( migdałków podniebiennych ) i nosogardle ( miigdałak gardłowego tzw III migdałka) . 4. Czy to w alergii czy nawet w nieprzerośniętym III migdałku ( każde dziecko go ma) doojść możę do jego przewlekłego zapalenia zakażenia bakteryjnego i wówczas podobnie jak w alergii będzie nadmiar śluzu spływającego po tylnej ścianie gardła a i z tego powodu kaszel i wybudzanie w nocy. Zwykle ok 4-5 roku życia migdałek gardłowy osiąga największe rozmiary i powoduje najwieksze dolegliwości. Możemy próbować czekać i wspomagać jego zanikanie samoistne ale jeści dziecko chrapie, wpada w bezdechy nocne, ma problemy ze słuchem , stany zapalne uszu , nawracajace infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych pomimo prób leczenia farmakologicznego to raczej podpowiadamy Rodzicom by migdałek gardłowy usunąć a ewentualnie jeśli są za duże boczne migdałki zmniejszyć. Sugerowałbym badanie fiberoskopowe nosogardła i badanie słuchu ( tympanometrią) najlepiej w okresie zmniejszenia dolegliwości i poprawy stanu zdrowia ( ewentualnie pod koniec antybiotykoterapii i w trakcie sterydoterapii donosowej które zmniejszają objętość migdałka poprzez zmniejszenie objawów zapalenia i obrzęku) . Jeśli wówczas migdałek będzie zajmował 2/3 lub więcej objętości nosogardła , nadal będą choć w mniejszym stopniu wystepowąc sen z otwartymi ustami ,chrapanie i ewntualnie bezdech oraz nieprawidłowe badanie słuchu ( tympanometrii) to ja Rodzicom moich Małych Pacjentów zalecam leczenie operacyjne bez względu na wiek. Mój najmłodszy Pacjent miał rok i 7 m-cy . Na morfologii proszę zwrócić uwagę na ilość eozynofili w rozmazie .liczba równa lub większa od 5 może świadczyć o nadkażeniu pasożytniczym , alergii ,ewentualnie grzybicy ( najczęściej u dorosłych) . Pozdrawiam i życzę zdrowia A.Kasztelan

Witam
Podejrzenie przerostu III migdałka to dobry trop ale diagnostykę w tym kierunku radzilbym wykonać po względnym wyleczeniu infekcji plus leczenie polegające na wzmocnieniu układu odpornościowego- diagnostyka endoskopowa lub rtg nosogardła plus tympanometria - ocena słuchu
pozdr
Stanisław Nitek
Witam!
W odniesieniu do załączonego opisu istnieje prawdopodobieństwo przerostu migdałka gardłowego (tzw. trzeciego)
Bezwzględnym wskazaniem do usunięcia migdałka gardłowego jest:
1. Bezdech obturacyjny w czasie snu
2. Wysiękowe zapalenie ucha środkowego trwające powyżej 3 miesięcy mimo stosowanego leczenia farmakologicznego.
3. Nawracające infekcje górnych dróg oddechowych pomimo: a. sprawnie funkcjonującego układu odpornościowego, b. pomimo przebycia leczenia uodparniającego.
Celem poszerzenia diagnostyki wskazane wykonanie badań: RTG boczne nosogardła + impedancja, ewentualnie uzupełnione o wymaz!
Pozostałe wskazania są względne po ocenie klinicznej!
Zapraszam na konsultację celem podjęcia odpowiedniego leczenia - zachowawcze(farmakologiczne) , operacyjne?
Pozdrawiam!
Sugeruję wizytę: - 120 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Niekoniecznie operacja. Musze zbadać osobiscie