Czy to już RZS?

3 odpowiedzi
Witam, mam pytanie. Historia wygląda tak: od kwietnia 2014 r. - palpitacje serca, wtedy morfologia i OB normie. Kardiolog powiedzial ze nic sie nie dzieje. Ten z Polski i ten z Saint GeorgesHospital w Londynie. Nadkomorowe uderzenia dodatkowe. Od stycznia 2015 r. ból w nadgarstku, początkowo tylko przy np. podnoszeniu się na nim, teraz potrafi mnie budzić w nocy, bez przyczyny. Badanie krwi z Grudnia 2015 - za niskie białe krwinki - 2,67, OB i CRP w normie, było to robione w Londynie, ale tu uzyskać klarowną odpowiedź od lekarza graniczy z cudem. Profil kostny w normie, faktor reumatoidalny i anti CCP antibodies za wysokie. RTG nadgarstka ponoć w normie. Czy takie wyniki już wskazują na reumatoidalne zapalenie stawow? Tu lekarz polecił ponowienie badania na faktor reumatologiczny i anti CCP antibodies ale dopiero za pół roku. Z tego co czytam, czas gra rolę. Ręka wygląda normalnie - bez zmian, dopiero przy mocnym nacisku na przestrzenie w śródręczu pojawia się ból. Przy mocnym wygięcu nadgarsta również. Jestem kobietą - 33 lata. Z góry dziękuję serdecznie za jakąkolwiek opinię.
Witam Panią. Dla ustalenia rozpoznania wczesnego reumatoidalnego zapalenia stawów istotne znaczenie ma ilość bolesnych / obrzękniętych stawów potwierdzona przez lekarza
- pomocne w ocenie może być badanie ultrasonograficzne (które możemy pominąć,
gdy lekarz badaniem fizykalnym potwierdził zmiany zapalne stawów). W podanych powyżej informacjach brakuje mi danych odnośnie wywiadu rodzinnego, dotychczas stosowanej terapii.Stwierdzona leukopenia (przy wykluczeniu przyczyny polekowej)
wymaga pogłębienia diagnostyki. Proponuję rozważyć oznaczenie rozmazu Schilinga,
ANA (przeciwciał przeciwjądrowych), wykluczenie współistnienia autoimmunologicznego zapalenia tarczycy,niedoboru witaminy D.

Podwyższony poziom RF i accp są istotnymi predyktorami rozpoznania rzs ( zwłaszcza jeśli w znacznie podwyższonym mianie tzn. >3x N- nie napisała pani dokładnego wyniku ), ale nie wystarczającymi- do rozpoznania należy stwierdzić trwający powyżej 6 tyg. obrzęk stawu ( stawów ), ewentualnie cechy zapalenia stawów w usg ( zakładając że rtg dobrze ocenione). Nie wykluczone że to może być początek choroby, obecnie ze względu na istotną leukopenię zalecałbym kontrolną morfologię z rozmazem, poszerzenie diagnostyki reumatologicznej o wykonanie przeciwciał p/jądrowych ANA.
Pozdrawiam
Generalnie zapalenie stawow , z obecnoscia RF i antyCCP do pilenj diagnostyki reumatologicznej. WBC czyli leukocyty mniej charakterystyczne, czesciej w chorobach ukladowych. Ale zapalenie stawu to obrzek blony maziowej, czasem wysiek (czyli plyn w stawie ) . Sam bol moze miec rozne przyczyny. Zmiany w rtg pojawiaja sie w pozniejsyzm okresie choroby, Propopunuje usg stawow nadgarstka i pilna kosnultacje reumatologiczna. Ale wstepnie - malo specyficzne objawy , ale obecne RF i antyCCP bez zapalenia stawu nic nie znacza. Moga tylko zwiastowac chorobe w przyszlosci