Czy terapia poznawczo-behawioralna skupia się na przyczynach problemu?

2 odpowiedzi
Czy terapia poznawczo-behawioralna skupia się na przyczynach problemu?
Dzień dobry.
Tak, psychoterapia poznawczo-behawioralna jak najbardziej skupia się na szukaniu przyczyn problemu, z którym zgłasza się pacjent. Jest to podstawą całej terapii. Nie wiedząc co było źródłem problemu ciężko byłoby pomóc w trudnościach, z którymi zgłasza się pacjent.
Podczas terapii szuka się źródła problemu oraz przepracowuje z pacjentem dysfunkcjonalne sposoby zachowania i reagowania, które stały się tego skutkiem i przyczyniły się do powstania trudności w życiu pacjenta.

Pozdrawiam serdecznie,

Psychoterapia poznawczo-behawioralna (CBT) skupia się nie tylko na przyczynach problemu, ale także na obecnych myślach, uczuciach i zachowaniach pacjenta. W CBT założenie jest takie, że to, jak myślimy, wpływa na to, jak się czujemy i jak się zachowujemy. Skoncentrowanie się na obecnych myślach i zachowaniach umożliwia terapeucie pracę nad zmianą myśli i wzorców zachowań, co przyczynia się do poprawy funkcjonowania psychicznego pacjenta.

W przeciwieństwie do niektórych innych podejść psychoterapeutycznych, CBT nie zawsze głęboko sięga w przeszłość w poszukiwaniu przyczyn problemów psychicznych. Zamiast tego, terapeuta CBT koncentruje się na teraźniejszości i na tym, jak pacjent radzi sobie z obecnymi wyzwaniami.

Jednym z kluczowych elementów CBT jest identyfikowanie i modyfikowanie irracjonalnych lub destrukcyjnych myśli. Terapeuta pomaga pacjentowi zrozumieć, w jaki sposób myśli wpływają na emocje i zachowania, a następnie wspiera go w nauce bardziej pozytywnych, realistycznych sposobów myślenia.

Choć CBT może czasami dotykać pewnych aspektów przeszłości pacjenta (szczególnie w kontekście wydarzeń, które mają wpływ na obecne funkcjonowanie), główny nacisk jest kładziony na to, jak myśli i zachowania wpływają na codzienne funkcjonowanie.

W skrócie, choć CBT nie ignoruje kwestii przyczyn problemów, koncentruje się na tym, co dzieje się obecnie i jakie mechanizmy myślowe i zachowania można zmienić, aby poprawić ogólne samopoczucie pacjenta.