Czy terapia online jest tak samo dobra jak wizyta osobista? Czy osoba ktora boi się kontaktu z ludźm

3 odpowiedzi
Czy terapia online jest tak samo dobra jak wizyta osobista? Czy osoba ktora boi się kontaktu z ludźmi i jak musi wybiera kontakt osobisty, bo boi się rozmów telefonicznych da radę się wyleczyć w taki sposób? Boję się, że z lęku mogę ściszyć głos i psychoterapeuta nie usłyszy wszystkiego. Mieszkam na wsi z utrudnionym dojazdem i dlatego szukam takiego kontaktu, bo nie mogłabym dojeżdżać co tydzień do miasta gdzie takie terapie się odbywają. Czy jeśli nie odważę się na kontakt online to terapia psychodynamiczna też się nada na różne zaburzenia lękowe, bo taka jest w najbliższej okolicy?
Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Pani pytanie dotyczące skuteczności terapii online w porównaniu z sesjami osobistymi jest bardzo istotne. W terapii gestaltowskiej istotnym czynnikiem jest głęboki kontakt między terapeutą a klientem, który sprzyja zrozumieniu oraz integracji różnych aspektów osobowości. Z pewnością kontakt osobisty jest preferowany, gdyż umożliwia lepsze doświadczenie obecności fizycznej i niuansów interpersonalnych, które mogą być trudniejsze do zauważenia online.

Jednakże, trzeba zaznaczyć, że skuteczność terapii zależy od wielu czynników, a nie tylko od formy spotkań.

Jeśli dojazd do terapeuty jest utrudniony, a terapia online stanowi jedyną opcję, warto spróbować, ponieważ jak wspomniała Pani, lepsze jest to niż brak terapii wcale. Co więcej, możliwe jest, że w przyszłości pojawią się inne opcje dojazdu, które umożliwią kontakt osobisty.

W terapii, niezależnie od formy, kluczowe jest zaufanie i otwartość na proces. Zachęcam Panią do dalszej eksploracji możliwości terapeutycznych i do wybrania opcji, która najlepiej odpowiada Pani potrzebom i możliwościom. Jeśli ma Pani więcej pytań lub potrzebuje Pani dodatkowej pomocy, proszę śmiało pytać.

Dzień dobry! Z pewnością to, czy terapia online będzie skuteczna zależy po części od nurtu w którym jest prowadzona. Niektóre z nich kładą większy nacisk na to, co dzieje się w trakcie sesji pomiędzy pacjentem a terapeutą, a co za tym idzie pacjent może dowiedzieć się więcej o sobie i swoim funkcjonowaniu podczas spotkań stacjonarnych. Jeśli chodzi o podejście psychodynamiczne, to jak najbardziej można pracować w nim nad zaburzeniami lękowymi. Jest to także jedno z podejść, w którym kontakt twarzą w twarz jest bardzo istotny. W przypadku tego nurtu spotkania stacjonarne są domyślną formą, chociaż oczywiście w wypadku braku możliwości odbywania terapii w trybie stacjonarnym, zawsze warto rozważyć formę online, być może w innym nurcie. Warto też zaznaczyć, że pierwsze konsultacje nie mają zobowiązującego charakteru, jest to czas dla pacjenta, w którym może on zastanowić się, czy dana forma spotkań mu odpowiada (niezależnie od tego, czy są to spotkania stacjonarne, czy online). Podczas konsultacji z psychoterapeutą, warto także wnosić wszelkie obawy i wątpliwości dotyczące formy czy nurtu terapii. Terapeuta, przeprowadziwszy wywiad będzie też w stanie wskazać jaki rodzaj pracy byłby dla Pani zalecany. Pozdrawiam serdecznie i trzymam kciuki za podjęcie jak najlepszej dla Pani decyzji! Karolina Kowalczyk
Pytanie, o "skuteczność terapii online" jest bardzo trudne, bo zwyczajnie bardzo mało na ten temat wiemy. Realnie, przed pandemią, bardzo niewiele osób oferowało tego typu formę leczenia. Pandemia nas do tego zmusiła. Oczywiście, były jakieś badania, a garstka terapeutów pracowała w ten sposób. Jednak jest to temat dość nowy, zarówno dla pacjentów, jak i terapeutów. Decydując się pracę online, obie strony muszą zadbać o warunki - oddzielny pokój, do którego nie będę wchodzić postronne osoby, swobodę rozmowy (nie jest łatwo mówić o bardzo intymnych sprawach, kiedy przez ścianę jest cała rodzina), w miarę stabilne łącze, dobrą kamerę. To technikalia, ale ważne. Inną sprawą jest to, że pracując online nie mamy czasu "wokół"- spaceru do i z gabinetu, kiedy można pomyśleć, ochłonąć. To nie są banalne sprawy. Z drugiej strony możliwość pracy online (niezależnie od nurtu, bo one mają bardzo podobną skuteczność) stworzyła szansę dla osób, które mieszkają w małych miejscowościach, bez szansy na dostęp do specjalisty, mających kłopoty komunikacyjne. To ogromna szansa, z której nie warto rezygnować, ponieważ terapia "online jest gorsza". Nie jest ani gorsza, ani lepsza. Ma swoje ograniczenia. Decydując się na tego typu pracę warto wziąć pod uwagę powyższej wymienione czynniki, jak również poszukać doświadczonego terapeuty, który ukończył certyfikowane szkolenie, pracuje pod regularną superwizją lub też uzyskał już certyfikat.