Czy te wyniki testu na IQ oznaczają że taka osoba powinna się uczyć w szkole specjalnej ? A jeśli ni

1 odpowiedzi
Czy te wyniki testu na IQ oznaczają że taka osoba powinna się uczyć w szkole specjalnej ? A jeśli nie to o czym one świadczą? Test był robiony u psychologa. Wynik wyszedł na poziomie 77. A opis badania wygląda tak
Bardzo wysoki poziom rozwoju przyjęła synteza danych spostrzeżeniowych (ujmiwanie relacji część całość). Przeciętnie rozwinięta jest pamięć mechaniczna słuchowa krótkoterminowa. W dolnym progu przedziału wyników przeciętnych znajduje się myślenie przyczynowo skutkowe w oparciu o materiał graficzny rozumowanie arytmetyczne oraz tempo uczenia się wzrokowego ruchowego. Bardzo niski poziom rozwoju przyjmują natomiast orientacja wyobraźnia i wizualizacja przestrzenna oraz zdolność do odróżniania rzeczy istotnych od nieistotnych. Niski poziom rozwoju przyjmują zdolności językowe (werbalizowanie definiowanie) oraz trwałość pamięci długoterminowej.
O nauce w szkoły specjalnej powinno decydować badanie przeprowadzone w poradni psychologiczno–pedagogicznej, gdzie oprócz badania intelektu bierze się pod uwagę wyniki badań pedagogicznych i funkcjonowanie dziecka (na przykład w oparciu o opinię ze szkoły lub wywiad z opiekunami). Po takim badaniu powinna powstać opinia lub orzeczenie wskazujące zalecane formy pomocy. Zachęcam do udania się do poradni.
Osobiście jestem ciekaw jaki cel miało badanie intelektu w tym przypadku. Czy ktoś je zlecił i po co? Brak informacji też kogo dotyczy badanie. Czy chodzi o dziecko? W jakim wieku? Jakie narzędzie zostało zastosowane w badaniu? Wynik IQ 77 w skali Wechslera oznacza inteligencję poniżej przeciętnej. Według opisu można wnioskować iż osoba badana będzie miała problemy przede wszystkim z zapamiętywaniem różnych treści (np. związanych z nauką w szkole) i utrzymywaniem ich w pamięci przez dłuższy okres czasu. Problemem dla niej będzie wszystko co związane z wyobraźnią przestrzenną na przykład znajdowanie punktów na mapie czy geometria. Będzie też miała problemy z językiem polskim, na przykład z wypracowaniami pisemnymi.
Trudno jednak nie znając kontekstu, wyników innych badań, tylko na podstawie częściowego opisu wyników testu na iloraz inteligencji rozwiać wszystkie Państwa wątpliwości. Jeżeli test przeprowadził psycholog, to na pewno on udzieli szczegółowych odpowiedzi na nurtujące Państwa pytania.