Czy taki wynik iq oznacza że osoba która ma przykładowo 17 letnia funkcjionuje i myśli

2 odpowiedzi
Czy taki wynik iq oznacza że osoba która ma przykładowo 17 letnia funkcjionuje i myśli jak osoba 14 letnia? W internecie pisze że iq liczy się w taki sposób wiek umysłowy podzielić na wiek życia razy 100. Czy to oznacza że jeśli osoba w wieku np. 17 lat osiągnęła wynik 82 to myśli tak samo jak 14 latek. Pytam z ciekawości.
Dzień dobry. Taka interpretacja byłaby zbyt dużym uproszczeniem. Celem diagnozy funkcjonowania intelektualnego jest ocena, na jakim poziomie - w odniesieniu do swojej grupy wiekowej - znajduje się osoba badana. Pozdrawiam Bartosz Neska

Ocena intelektu - deficytow i zasobow w tym wzgledzie, jesli ma byc wiarygodna powinna odbywac sie wylacznie w gabinecie psychologicznym, w poradni psychologiczno-pedagogicznej, z ktora wspolpracuje dana szkola. Kazda ocena stanu psychicznego opiera sie o wiele narzedzi psychometrycznych, ale takze o obserwacje, wywiad, rozmowe, ocene wytworow pacjenta, jego funkcjonowanie w roznych srodowiskach i sytuacjach, o ocenie jego funkcji poznawczych ustrukturalizowanymi narzedziami diagnostycznymi. W srodowisku psychologow stale trwaja dyskusje-czy i jaka Skala Inteligencji badac z obecnie dostepnych. Ocena IQ tylko jednym narzedziem, poszczegolnymi jego podskalami moze byc, naprawde krzywdzaca i doprowadzic do efektu etykietowania, a co za tym idzie zaprzestania dzialan korekcyjnych. Wynik 82, jesli mowimy o Skali Inteligencji Davida Wechslera - WISC-R PL - wersja dla dzieci jest wynikiem wskazujacym na to, ze badanie warto powtorzyc za np.dwa lata, w miedzy czasie poddajac sie terapii pedagogicznej, rewalidacji i wszelkim formom pracy usprawniajacym funkcje poznawcze.