Czy taka osoba może w dorosłym życiu funkcjionować samodzielnie? Czy konieczne jest kształcenie spec

2 odpowiedzi
Czy taka osoba może w dorosłym życiu funkcjionować samodzielnie? Czy konieczne jest kształcenie specjalne? Moja córka ma 8 lat. W wyniku badania przeprowadzonego badania psychologicznego stwierdza się rozwój umysłowy w granicach inteligencji niższej niż przeciętna (dolny próg przedziału) rozwój niecharmonijny przewaga myślenia słowno-pojęciowego nad myśleniem praktycznym. Najsłabiej rozwinięte są orientacja wyobraźnia i wizualizacjia przestrzenna synteza danych spostrzeżeniowych (ujmiwanie relacji część całość) oraz antycypacja na materiale obrazkowy zdarzenia początkowego. Wyżej wymienione zdolności przyjmują wynik bardzo niskie. Nie co lepiej rozwinięte są np. trwałość pamięci werbalnej rozumowanie arytmetyczne zdolności językowe (werbalizowanie definiowanie) oraz zdolność do spostrzegania szczegółów. Jedynie zdolności do klasyfikowania (abstachowanie uogólnianie porównywanie) oraz uczenie się wzrokowo - ruchowe przyjmują wynik przeciętny. Dzięki dobremu tempu szybkiego nazywania oraz braku deficytu fonologicznego uczennica najlepiej opanowała technikę czytania głośnego. Czyta płynie w przeciętnym tempie z właściwą intonacją. W dalszym ciągu ma trudności z zrozumieniem i zapamiętaniem czytanego tekstu. Konstrując samodzielne wypowiedzi pisemne właściwie odnosi się do tematu. Jednka dominuje w nich potoczny styl wypowiedzi. Występuje także podwyższona liczba błędów. Poziom graficzny pisma nie budzi zastrzeżeń. Największe trudności uczennicy sprawia opanowanie podstawowych techniki matematycznych takich jak mnożenie dzielnie dodawanie i odejmowanie. Dostosowanie wymagań edukacyjnych do inwidualnych potrzeb i możliwości psychofizycznych uczennicy ze względu na obniżeny rozwój umysłowy obniżeny rozwój wielu funkcji poznawczych zaburzony rozwój sfery emocjonalnej oraz liczne braki programowe.
Dzień dobry. Można zastanowić się nad kształceniem specjalnym w sytuacji gdy problemy z nauką szkolną będą się pogłębiać. O ile nie dołączą się zaburzenia zachowania to nawet osoby upośledzone umysłowo są w stanie żyć samodzielnie i podjąć pracę zarobkową.

Dzień dobry, córka w życiu dorosłym może funkcjonować samodzielnie. Koniecznym jest realizowanie zaleceń wynikających z badania, zarówno przez szkołę, do której uczęszcza, jak i rodziców. Praca z córką powinna uwzględnić rozwój kompetencji emocjonalnych oraz funkcji poznawczych. Nie napisała Pani, gdzie wykonane było badanie, najlepiej gdyby miało ono miejsce w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, wtedy na podstawie przygotowanej opinii, możliwe jest zorganizowanie przez szkołę zajęć, realizowanych przez pedagogów ( wyrównawczych, korekcyjno-kompensacyjnych, terapeutycznych ) lub psychologów ( rozwijających kompetencje emocjonalno-społeczne), w celu wyrównywania deficytów córki.