Czy syntetyczne aminokwasy są szkodliwe?

5 odpowiedzi
Chciałem zapytać czy stosowanie aminokwasów w postaci suplementów jest szkodliwe dla organizmu czy arginina powoduje u zdrowego człowieka jakieś skutki uboczne.
W zbyt dużych dawkach może być to bardzo szkodliwe.

Witam, arginina jest aminokwasem stosowanym jako lek w rożnych stanach chorobowych- m.in.zaburzeniach czynności wątroby,niedożywieniu ,przez sportowców w celu zwiększenia odporności mięśni szkieletowych na długotrwały wysiłek. Nowe badania nie potwierdziły spektakularnego efektu przyrostumasymiesniowej po argininę.W stanie zdrowia ilośc jej jest wystarczająca .Jest substratem do produkcji tlenku azotu ważnego dla prawidłowego funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego. Jej nadmiar może odwrotnie dzialac na naczynia zwiększać
Cisnienie tętnicze, przerost mięśnia sercowego,uszkadzac nerki, obniżać odpornośc na infekcje. Pozdrawiam
Małgorzata Świder
Jak pisała Paracelsus : "Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną, bo tylko dawka czyni truciznę" . Aminokwasy, mimo że stanowią podstawowy składnik budulcowy naszego organizmu w nadmiarze mogą być oczywiści szkodliwe, podobnie jak np. woda ( tak ważna i niezbędna ). Producenci tzw.odżywek będą zachwalać ich skuteczność, pozytywny wpływ na wydolność fizyczna , masę mięśniową itp. Należy zachować w tym wszystkim zdrowy rozsądek. Na co dzień nie zajmuję się suplementami diety, dlatego tez nie sile się na doradzanie w tej kwestii. Odsyłam do, wydaje mi się, dość obiektywnego artykułu : wformie24.poradnikzdrowie.pl/odzywianie/l-arginina-czy-warto-stosowac-suplementy-z-arginina_42437.html.
Pozdrawiam
Tym tematem nie zajmuję się jako diabetolog. Nie wiem w jakim celu chce Pan/Pani zastosować aminokwasy. Wiem, że podaż BCAA ma udowodnione korzystne działanie zmniejszające ból mięśni po wysiłku fizycznym. Aminokwasy to temat z zakresu medycyny sportowej. Zwróciłbym uwagę przy zakupie tego typu środków na renomę producenta. Aminokwasy to suplement diety - ich produkcja, przechowywanie, dystrybucja nie wymaga żadnego nadzoru (w odróżnieniu od wyrobów medycznych czy też leków, które aby zostać dopuszczone do obrotu muszą spełniać odpowiednie normy jakościowe i podlegają nadzorowi odpowiednich służb).
Witam serdecznie, stosowanie argininy u osoby zdrowej jest niepotrzebne, ponieważ jest ona aminokwasem endogennym, czyli syntetyzowanym przez organizm ludzki z innych związków. Poza tym arginina zawarta jest w wielu produktach spożywczych, takich jak np. przetwory mleczne, mięso, ryby, zboża, orzechy. U osoby zdrowej nawet nie należy jej dodatkowo suplementować, ponieważ jej nadmiar może być szkodliwy dla organizmu, dając efekt odwrotny do zamierzonego (może zaburzać szlaki metaboliczne, w których uczestniczy). Pozdrawiam serdecznie