Czy suplement do picia w formie oleju z następującymi składnikami może spowodować przesuszenie skóry

2 odpowiedzi
Czy suplement do picia w formie oleju z następującymi składnikami może spowodować przesuszenie skóry, lekkie ściągnięcie/pieczenie ? Olej z wiesiołka, olej konopny, olej lniany, olej z dzikiej róży, witamina A 800 µg , Witamina E (EVNol SupraBio™ - mieszanina tokoferoli i tokotrienoli) 12mg, witamina D 25 µg, BIOestry kwasów omega-3-6-9. Z góry dziękuję za odpowiedź.
Dzień dobry, ogólnie spożywanie olejów roślinnych nie powinno powodować przesuszenia skóry. Natomiast może się okazać, że w związku z dużą różnorodnością olejów w podanym suplemencie, któryś ze składników może uczulać (np. olej z dzikiej róży). Myślę, że dobrze by było odstawić ten produkt na jakiś czas (tydzień-dwa) i obserwować czy dolegliwości mijają. Jeśli tak, zastosować prowokację (znowu stosować produkt) i gdy objawy powrócą, będzie to świadczyć o tym, że ten suplement Panu/Pani nie służy. Wtedy należałoby użyć jednoskładnikowego suplementu, np. samego oleju lnianego lub oleju z wiesiołka i tym sposobem można dojść do składnika nietolerowanego. Oczywiście suplementy należy stosować jedynie gdy zaleca ich spożycie lekarz, na własną rękę nie powinno się tego robić. Pozdrawiam serdecznie, Marzena Wacław-Pazera.

Skład preparatu wydaje się być bardzo dobry. Może producent użył konserwantów, które Panu nie służą. Olej bez konserwantów jełczeje i się utlenia. Jeśli ma dłuższy niż 3 miesiące termin przydatności, to zapewne tak jest. Jeśli ich nie zawiera prawdopodobnie spożywa Pan utlenione tłuszcze, które działają prozapalnie. Może Pana stan skóry wynika z braku jodu, cynku lub witamin z grupy B. Temat wymaga głębszej analizy.
Pozdrawiam
Leszek Zabrocki