Czy sertranorm jest odpowiednim lekie w tej fazie CHAD?

7 odpowiedzi
U mojej mamy kilka lat temu została zdiagnozowana CHAD. W tym okresie wystąpiły dwukrotnie kilkumiesięczne fazy depresyjne i długi okres względnie dobrego funkcjonowania i nastroju. Obecnie jednak pojawiła się faza maniakalna. W okresie od sierpnia do 25 października mama nie przyjmowała żadnych leków. Lekarz psychiatra, który opiekuje się moją mamą przepisał jej ponownie sertranorm w dawce 100 mg, który przyjmuje od dwóch dni, raz dziennie. Piszę do Pana, ponieważ po przeczytaniu informacji dotyczących tego leku, mam wątpliwości, czy mama otrzymuje właściwy lek w obecnej fazie choroby. Pozdrawiam.
Dzień dobry! Jeśli mama ma fazę maniakalną lek antydepresyjny jest jak dolewanie oliwy do ognia. Konieczna zmiana leku. lek. Piotr Znamirowski

Droga Pani!
Przykro mi, ale po tej ilości informacji nie jestem w stanie odpowiedzieć na Pani pytanie. Choć podzielam Pani obiekcje. Nie wykluczone, że lekarz leczący ma wystarczające medyczne powody do przepisania właśnie tego leku. Czy możliwym jest przedyskutowanie z NIM tej sprawy? Jeśli nie to może udałoby się zasięgnąć opinii innego lekarza, oczywiście po zbadaniu przez niego Pani Mamy. Hypomania wymaga adekwatnego leczenia. I to lepierj by było od zaraz skoro faza ta trwa już od jakiegoś czasu.
Jeśli mogę jeszcze jakoś pomóc proszę o kolejne pytania.
Pozdrawiam i życzę zdrowia obojgu Paniom.
Witam, zgodnie z aktualnymi wytycznymi w ChAD nie powinno stosować się leków przeciwdepresyjnych bez jednoczesnego stosowania leków stabilizujących nastrój. Istnieją tendencje do stosowania samych stabilizatorów, głównie nowej generacji (np. lamotrygina), bez leków przeciwdepresyjnych, choć jest to stanowisko nieformalne. W przypadku epizodu maniakalnego nie powinno stosować się w ogóle leków przeciwdepresyjnych, standardem są neuroleptyki o działaniu stabilizującym (kwetiapina, olanzapina, aripiprazol). Standardem jest również hospitalizacja w przypadku fazy maniakalnej - chociażby na 1-2 tygodnie, w celu zminimalizowania ryzyka prób samobójczych.
Pozdrawiam serdecznie!
Witam,
Dziękuję za kontakt. Niestety nie jestem w stanie pani pomóc, gdyż nie jestem lekarzem psychiatrą, a tylko taki specjalista i to po konsultacji z pacjentem mógłby się wypowiedzieć na temat tego, jakie leki są odpowiednie dla pani mamy. Jako psycholog i psychoterapeutka mogę zaproponować jedynie psychoterapię lub wsparcie psychologiczne, także dla członków rodziny, którzy mogliby z takiej pomocy skorzystać. Zapraszam i pozdrawiam. Ewa Kaczorkiewicz
Witam. Pytanie nt. leków musi Pani kierować do lekarza. Ja jestem psychoterapeutą i w tego typu sytuacjach współpracuje z lekarzem psychiatrą. On jest odpowiedzialny za ustabilizowanie pacjenta farmakologicznie, ja natomiast za pomoc w usprawnieniu funkcjonowania.
proszę zwrócić sie z tym pytaniem do psychiatry prowadzacego Pozdrawiam Miłosz M
Bardzo trudno jest odnieść się do konkretnego przypadku nie badając wcześniej pacjenta. Postaram się odpowiedzieć nieco ogólnie ale na tyle konkretnie, że, mam nadzieję, będzie Pani usatysfakcjonowana. :).
U chorych na Chorobę Afektywną Dwubiegunową najskuteczniejszymi lekami, zarówno w fazie depresji, manii jak i w okresie remisji, są leki z grupy stabilizatorów nastroju. Do nich należą leki takie jak: lit, karbamazepina, kwas walproinowy, lamotrygina oraz leki neuroleptyczne takie jak: arypiprazol, olanzapina, kwetiapina. Leki przeciwdepresyjne są stosowane u osób z CHAD w fazie depresji lub remisji w skojarzeniu ze stabilizatorem nastroju. Sertralina nie ma cech stabilizatora więc będzie nieskuteczna w zapobieganiu epizodom manii oraz nie będzie skuteczna wobec epizodu maniakalnego.
Pozdrawiam. Łukasz Załuga