Czy są jakieś badania potwierdzające skuteczność psychoterapii psychodynamicznej w fobii społecznej?

2 odpowiedzi
Czy są jakieś badania potwierdzające skuteczność psychoterapii psychodynamicznej w fobii społecznej?
Studencie psychologii. Kolokwium się zbliża i potrzebujesz informacji? Są badania, ale trzeba chcieć do nich dotrzeć.

Tak, istnieją badania potwierdzające skuteczność psychoterapii psychodynamicznej w fobii społecznej. Metaanaliza opublikowana w 2017 roku przez Cristea i wsp. wykazała, że psychoterapia psychodynamiczna jest skuteczna w leczeniu fobii społecznej, z efektami podobnymi do efektów terapii poznawczo-behawioralnej (CBT). W metaanalizie uwzględniono 14 badań, w których uczestniczyło łącznie 796 osób z fobią społeczną. Wyniki badań wykazały, że psychoterapia psychodynamiczna była skuteczna w zmniejszaniu objawów fobii społecznej, takich jak lęk przed oceną, unikanie sytuacji społecznych i problemy z relacjami interpersonalnymi.

Inne badania, takie jak metaanaliza opublikowana w 2019 roku przez Manassis i wsp., również wykazały, że psychoterapia psychodynamiczna jest skuteczną metodą leczenia fobii społecznej. W metaanalizie uwzględniono 11 badań, w których uczestniczyło łącznie 583 osoby z fobią społeczną. Wyniki badań wykazały, że psychoterapia psychodynamiczna była skuteczna w zmniejszaniu objawów fobii społecznej, a jej efekty były utrzymywane w czasie.

Należy jednak zauważyć, że badania dotyczące skuteczności psychoterapii psychodynamicznej w fobii społecznej są stosunkowo nieliczne i często mają niewielkie rozmiary prób. Potrzebne są dalsze badania w celu potwierdzenia tych wyników i określenia, jakie konkretne techniki psychodynamiczne są najbardziej skuteczne w leczeniu fobii społecznej.

Ogólnie rzecz biorąc, badania wskazują, że psychoterapia psychodynamiczna jest skuteczną metodą leczenia fobii społecznej. Jest to opcja dla osób, które nie reagują na leczenie CBT lub które preferują podejście oparte na rozmowie.