Czy psychoterapia koniecznie musi opierać się na zmianie myślenia o sobie, świecie i innych ludziach

4 odpowiedzi
Czy psychoterapia koniecznie musi opierać się na zmianie myślenia o sobie, świecie i innych ludziach? Czy można obrać jakiś inny cel terapeutyczny?
Dzień dobry,
Cele które zostały tutaj podane są bardzo ogólne, w procesie terapii zawsze cele określa pacjent z terapeutą. Np: przychodzi osoba do terapeuty i z rozmowy wynika, że nie wchodzi w głębokie relacje z ludźmi, bo ma przekonanie, że ludzie ranią i wcześniej czy później odejdą. Przekonanie to może mieć formę „jestem nie godny miłości”, a zasada rządząca życiem wynikająca z tego przekonania może brzmieć „jeżeli będę trzymać ludzi na dystans, to nie będę zraniony”. Stad mogą wynikać działania które taka osoba podejmuje w relacjach interpersonalnych. Zatem aby móc nawiązywać głębokie, szczere kontakty interpersonalne należy pracować z przekonaniem, dotyczącym ludzi i samego siebie. Stad stwierdzenie, że terapia opiera się na zmianie przekonań dotyczących ludzi, świata i siebie, jest to jednak stwierdzenie bardzo ogólne, które w procesie terapeutycznym nabiera bardzo konkretnej, zindywidualizowanej postaci.
Każdorazowo jednak należy pracować nad swoimi indywidualnymi przekonaniami kluczowymi, których wspólnym mianownikiem może być uproszczenie, że są to przekonania dotyczące siebie, świata lub ludzi.
Zachęcam również do zadawania pytań terapeucie, który w ramach psychoedukacji wyjaśni cel i rozumienie różnych stwierdzeń używanych w procesie terapeutycznym.
Pozdrawiam autora/kę pytania i życzę powodzenia w dalszych spotkaniach terapeutycznych.

Cel terapeutyczny wynika ze źródła bólu i cierpienia klienta. Co powoduje, że sięgasz po wsparcie właśnie teraz? Przyglądamy się temu, co wpływa na aktualny stan oraz jak klient przeżywa siebie w relacji z otoczeniem. Jak się czuje.

Natomiast droga do zrozumienia swojego cierpienia i poprawy samopoczucia, prowadzi przez przeglądanie się przekonaniom i towarzyszącym emocjom. Sprawdzamy jak klient buduje relacje i jak je kończy.

Ważne, żeby cel dotyczył tego, co chce uzyskać dla siebie klient. Na psychoterapii nie da się pracować nad zmianą kogoś innego np. bliskich, partnera, sąsiada.
Zmiana myślenia o sobie czy świecie - nie jest celem terapii. Cel określa klient, bo to on wie, co najbardziej mu przeszkadza lub boli, z czym ma trudności.
Dzień dobry. Wymieniony tu został jeden z wielu celów terapeutycznych. Cele terapeutyczne ustalane są w kontrakcie, mogą się również - zgodnie z kontraktem - zmieniać podczas psychoterapii. W ustalaniu celów terapii zawsze uczestniczą obie strony relacji terapeutycznej, czyli terapeuta i klient. Pozdrawiam. Maciej Gołąb.