Czy psychoterapeuta psychodynamiczny powinien zadawać jakieś zadania, komentować słowa pacjenta, mów

3 odpowiedzi
Czy psychoterapeuta psychodynamiczny powinien zadawać jakieś zadania, komentować słowa pacjenta, mówić co myśli albo radzi?

Wiem, że chyba w nurcie behawioralno-poznawczym tak jest. Ja już rok temu zacząłem terapię w nurcie psychodynamicznym, ale ostatnio zauważyłem, że ciągle się kręcę w kółko... Co rusz schodzi wszystko na 2-3 główne tematy. Z drugiej strony terapeutka raczej nie komentuje co mówię, nie daje żadnych zadań, nie mówi co myśli na ten temat, który poruszam, tylko dopytuje raz na jakiś czas o szczegóły tego, co mówiłem. Mówiłem o tym kręceniu w kółko na spotkaniu, ale nie otrzymało to komentarza.

Czy to prawidłowe? Nie wiem, czy tak to ma być, czy może powinienem więcej wymagać od terapeuty, może jednak zadania/interpretacje/opinie psychoterapeuty są wskazane?
Witam, myślę że złości się na terapeutę, czuje że sam chodzi w kółko, a terapeuta tylko patrzy, zastanawiam się czy nie odtwarza się u pana jakaś sytuacja z dzieciństwa, być może z rodzicem, warto poruszyć to na swojej terapii. Być może jest to ważny moment dla pana do przepracowania.
Pozdrawiam Ewelina Włodarz - Zając

Każdy nurt terapeutyczny ma swoje podstawy teoretyczne, założenia i zasady pracy. Co prawda nie pracują w nurcie psychodynamicznym, ale wg mnie ważne byłoby aby mój klient mi powiedział, że takie reakcje w nich zachodzą i że takie pojawiają się emocje. Proszę zwrócić uwagę na emocje, jakie się wtedy u pani pojawiają, przypomnieć sobie, kiedy najwcześniej w Pani życiu takie emocje się pojawiały i w jakiej sytuacji.
W nurcie psychodynamicznym stosowane są różne techniki pracy z pacjentem, terapeuta jest obecny werbalnie, zadaje pytania, podaje interpretacje. Na pewno nie radzi, bo porada to coś innego niż psychoterapia. Jeśli Pan nie jest zadowolony z terapii, najlepiej o tym rozmawiać z terapeutą. Omawianie powinno pomóc wyjaśnić, z czego wynikają pojawiające się negatywne emocje. Rzeczywiście często są one po prostu elementem procesu terapii i ich omawianie służy zdrowieniu. Jeśli zweryfikował Pan, że terapeuta ma odpowiednie wykształcenie (4. letnia certyfikowana szkoła psychoterapii psychodynamicznej) oraz że regularnie poddaje swoją pracę superwizji, to najprawdopodobniej terapeuta będzie gotowy do otwartej rozmowy o Pana wątpliwościach. Jeśli nie jest Pan pewien co do kwalifikacji terapeuty, to warto się upewnić co do profesjonalizmu terapeuty.