Czy psychoterapeuta psychodynamiczny powinien zadawać jakieś zadania, komentować słowa pacjenta, mów

3 odpowiedzi
Czy psychoterapeuta psychodynamiczny powinien zadawać jakieś zadania, komentować słowa pacjenta, mówić co myśli albo radzi?

Wiem, że chyba w nurcie behawioralno-poznawczym tak jest. Ja już rok temu zacząłem terapię w nurcie psychodynamicznym, ale ostatnio zauważyłem, że ciągle się kręcę w kółko... Co rusz schodzi wszystko na 2-3 główne tematy. Z drugiej strony terapeutka raczej nie komentuje co mówię, nie daje żadnych zadań, nie mówi co myśli na ten temat, który poruszam, tylko dopytuje raz na jakiś czas o szczegóły tego, co mówiłem. Mówiłem o tym kręceniu w kółko na spotkaniu, ale nie otrzymało to komentarza.

Czy to prawidłowe? Nie wiem, czy tak to ma być, czy może powinienem więcej wymagać od terapeuty, może jednak zadania/interpretacje/opinie psychoterapeuty są wskazane?
Witam, myślę że złości się na terapeutę, czuje że sam chodzi w kółko, a terapeuta tylko patrzy, zastanawiam się czy nie odtwarza się u pana jakaś sytuacja z dzieciństwa, być może z rodzicem, warto poruszyć to na swojej terapii. Być może jest to ważny moment dla pana do przepracowania.
Pozdrawiam Ewelina Włodarz - Zając

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Każdy nurt terapeutyczny ma swoje podstawy teoretyczne, założenia i zasady pracy. Co prawda nie pracują w nurcie psychodynamicznym, ale wg mnie ważne byłoby aby mój klient mi powiedział, że takie reakcje w nich zachodzą i że takie pojawiają się emocje. Proszę zwrócić uwagę na emocje, jakie się wtedy u pani pojawiają, przypomnieć sobie, kiedy najwcześniej w Pani życiu takie emocje się pojawiały i w jakiej sytuacji.
W nurcie psychodynamicznym stosowane są różne techniki pracy z pacjentem, terapeuta jest obecny werbalnie, zadaje pytania, podaje interpretacje. Na pewno nie radzi, bo porada to coś innego niż psychoterapia. Jeśli Pan nie jest zadowolony z terapii, najlepiej o tym rozmawiać z terapeutą. Omawianie powinno pomóc wyjaśnić, z czego wynikają pojawiające się negatywne emocje. Rzeczywiście często są one po prostu elementem procesu terapii i ich omawianie służy zdrowieniu. Jeśli zweryfikował Pan, że terapeuta ma odpowiednie wykształcenie (4. letnia certyfikowana szkoła psychoterapii psychodynamicznej) oraz że regularnie poddaje swoją pracę superwizji, to najprawdopodobniej terapeuta będzie gotowy do otwartej rozmowy o Pana wątpliwościach. Jeśli nie jest Pan pewien co do kwalifikacji terapeuty, to warto się upewnić co do profesjonalizmu terapeuty.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.