Czy psycholog może wystawić zaświadczenie uczniowi, który ma napady paniki przy pytaniu na lekcji?

3 odpowiedzi
Czy psycholog może wystawić zaświadczenie uczniowi, który ma napady paniki przy pytaniu na lekcji?
Opcji jest kilka. Te najbardziej formalne i skuteczne, to wizyta w poradni psychologiczno - pedagogicznej, która przeprowadzi diagnozę i wystawi opinię. Tę opinię przedstawia się w szkole, a szkoła (dokładnie nauczyciele) powinni postępować zgodnie z zaleceniami w niej zawartymi. Innym wyjściem jest zaświadczenie lekarskie, które formalnie będzie traktowane podobnie jak opinia psychologiczno - pedagogiczna. To zaświadczenie wystawia lekarz - psychiatra. Ostatnią opcją, najmniej formalną, jest wizyta u psychologa szkolnego, który może interweniować i rozmawiać bezpośrednio z nauczycielami tak, aby wesprzeć ucznia w procesie nauczania i stworzyć mu właściwe warunki do rozwoju. Jeśli nie wiadomo, którą z tych opcji wybrać, na sam początek zalecam konsultacje z psychologiem lub właśnie psychologiem szkolnym, ci specjaliści dokładnie pokierują, co robić dalej, także w kwestii zaświadczeń. Pozdrawiam serdecznie, Katarzyna Sekuła

Dzień dobry,
Warto byłoby udać się do psychologa/pedagoga szkolnego, aby doradził jaką opcję dla konkretnego ucznia poleca.
Dzień dobry! Opcją posiadającą największą moc wpływu na nauczyciela jest opinia psychologiczno- pedagogiczna, uzyskiwana po diagnozie w poradni psychologiczno- pedagogicznej. W wyniku diagnozy psychologicznej w w/w placówce rodzic może złożyć wniosek o wystawienie powyższej opinii, gdzie w zaleceniach psycholog będzie mógł zamieścić wskazanie dot. odpytywania np. po lekcji, bez obecności kolegów i koleżanek z klasy.
Napisaną opinię rodzic odbiera w sekretariacie poradni, po czym zanosi do wychowawcy, którego zadaniem jest wdrożenie zaleceń z opinii.
Pozdrawiam serdecznie ! Żaneta Szczerba