Czy psycholog ma obowiązek wystawić opinię na prośbę pacjenta na temat stanu zdrowia? Chodzi mi tu k

15 odpowiedzi
Czy psycholog ma obowiązek wystawić opinię na prośbę pacjenta na temat stanu zdrowia? Chodzi mi tu konkretnie o to czy może wyrazić swoją opinię (na prośbę pacjenta) na temat tego czy konkretne środowisko, w jakim się przebywało/pracowało, mogło przyczynić się do spowodowania depresji, bądź nie? Oraz jeżeli się przyczyniło, to w jakim stopniu?
Dzień dobry,
psycholog nie ma obowiązku wystawiać takiej opinii. Może jednak opisać stan psychologiczny Pacjenta na podstawie wywiadu i innych metod diagnozy psychologicznej. Pozdrawiam.

Witam, psycholog może na prośbę klienta wystawić opinię na podstawie wywiadu oraz innych metod diagnostycznych. Nie ma jednak takiego obowiązku. Pozdrawiam
Dzień dobry, psycholog generalnie nie jest uprawniony do wystawiania opinii o stanie zdrowia pacjenta bez względu na powody. Orzekaniem o stanie zdrowia zajmuje się lekarz psychiatra. Opinia psychologiczna ma inny charakter i jest wystawiana zazwyczaj w innych celach. Pozdrawiam serdecznie.
Jezeli jest to dla dobra pacjenta to moze wystawic taka opinie.Nie jest to obowiazkiem prawnym.Psycholog nie ratuje zdrowia pacjenta tak samo jak lekarz.Ale odmowa udzielenia pomocy jest trudna do przyjecia.
Z powazaniem Tamara Bogdanowicz,psycholog.
Dzień dobry,
przyczyny depresji są u każdej z osób i inne i bardzo złożone. Trudno się psychologowi czy innemu specjaliście wypowiadać na temat tych przyczyn zwłaszcza, że obok środowiska zewnętrznego wpływ na depresję czy inne stanu nastroju mają także predyspozycje wrodzone oraz środowisko rodzinne, w którym dana osoba się wychowywała. Więc opinie psychologa nie powinny zawierać stwierdzeń mówiących o przyczynach. Mogą bardziej zawierać treści dotyczące tego jak dana osoba przeżywa różne sytuacje z jej życia czy też jak sobie z nimi emocjonalnie radzi. Informacja na temat stanu zdrowia w opinii jest umieszczana, natomiast dotyczy to aktualnej sytuacji.
pozdrawiam
Witam,
Zdecydowanie wystawienie opinii psychologicznej na prośbę pacjenta, nie jest obowiązkiem psychologa. Może dokonać takiej opinii na podstawie wywiadu, przeprowadzonym testów psychologicznych. Stwierdzić aktualny stan psychofizyczny oraz domniemywać na podstawie wyników oraz historii choroby o jej przebiegu i przyczynach.
Pozdrawiam,
Małgorzata Mazurek
Psycholog opisuje to, co jest w stanie zbadać. Jeżeli mówimy o miejscu pracy i warunkach w jakich się pracuje - psycholog nie jest w stanie określić w jaki sposób owo miejsce wpłynęło na stan psychiczny badanego.
Dzień dobry! Psycholog może (ale nie musi) sporządzić opinie o funkcjonowaniu psychologicznych pacjenta, na podstawie wywiadu, obserwacji i oczywiście odpowiednich badań diagnostycznych. Na prośbę pacjenta może również wystawić zaświadczenie o korzystania z usługi psychologicznej lub psychoterapii.
Dzień dobry. psycholog nie ma takiego obowiązku. Może na prośbę pacjenta wystawić zaświadczenie ale o tym, o może wywnioskować podczas spotkania, a o sytuacji w pracy nie może się wypowiedzieć ponieważ nie zna jej obiektywnie. Pozdrawiam Justyna Wojciechowska
Witam,
Psycholog z racji wykonywania swojego zawodu nie ma obowiązku wystawiania opinii psychologicznych. Opiniowaniem na wniosek pacjenta lub sądu zajmują się wyłącznie biegli sądowi. Opinię psychologiczna w tym przypadku sporządza się w oparciu o badanie przy użyciu kwestionariuszy psychologicznych oraz obserwacji jak dana osoba funkcjonuje w danym środowisku, a także poza nim. Jest to niezbędne do zaopiniowania wpływu jaki w/w środowisko ma bądź nie na osobę, której opinia bezpośrednio dotyczy.
Z poważaniem,
Karolina Kowalska
Psycholog na prośbę pacjenta może wystawić zaświadczenie, ale nie ma takiego obowiązku. Nie może jednak w opinii pisać o innych osobach. O przyczynach stanu psychologicznego pacjenta może wypowiedzieć się biegły sądowy na wniosek sądu. Pozdrawiam Alicja Giezek
Nie ma obowiązku wystawienia, natomiast do rozważenia jest w jakim celu pacjent/klient chce owe zaświadczenie. W zaświadczeniu psycholog/psychoterapeuta może napisać o aktualnym stanie psychicznym, zgłaszane problemy, o korzystaniu z psychoterapii, ew. konsultacji psychologicznych. Opinia wystawiana jest w oparciu o wywiad, obserwację, wyniki testów i metod psychologicznych.
Natomiast przyczyny depresji są różnorakie i przebieg jest inny ( struktura osobowości, doświadczenia, status, tryb życia, używki, wsparcie społeczne, wiek)
Witam serdecznie,

Psycholog może wystawić opinie na podstawie zebranych informacji (z wywiadu psychologicznego) ale ważne jest by pamietac ze nawet najdrobniejsze braki braki informacji mogą wplynac na wydana opinie. Jeśli chodzi o obowiązek wydania opinii to odpowiedz brzmi, nie.

Pozdrawiam,
Adrian Olesiak
Nie, nie ma takiego obowiązku. Psycholog może taką opinię wystawić, jeśli chce i uzna to za stosowne. Część psychologów nigdy nie wystawia opinii, inni mają to wpisane normalnie, jako usługa dodatkowa. Oczywiście różni psychologowie też specjalizują się w konkretnych obszarach i to też może mieć wpływ czy w konkretnej sytuacji u danego specjalisty taką opinię się uzyska. Może być też wiele opcji pośrednich. Pozdrawiam, Krzysztof Polipowski
Witam,

Nie ma takiego obowiązku, jednak na próśbę pacjenta może wystawić stosowną opinię.

pozdrawiam,