Czy przy takim opisie konieczna jest operacja tzw. artroskopia? Czy istnieją inne możliwości nieoper

1 odpowiedzi
Czy przy takim opisie konieczna jest operacja tzw. artroskopia? Czy istnieją inne możliwości nieoperacyjne. Ocena krytyczna: Zastarzałe, horyzontalno-skośne pęknięcie trzonu i rogu tylnego łąkotki
przyśrodkowej. Niewielka, pourazowa degeneracja trzonu łąkotki przyśrodkowej. Początki
chondromalacji stopnia I kłykcia i nadkłykcia przyśrodkowego w częściach brzeżnych.
Nie wykazano naderwania więzadła piszczelowego. W sekwencji STIR niewielki wysięk
w tylnej części dołu międzykłykciowego od strony przyśrodkowej.
Nie wykazano naderwania więzadeł krzyżowych, więzadła strzałkowego i podrzepkowego.
Prawidłowa łąkotka boczna bez zmian pourazowych.
W płaszczyźnie poprzecznej, w stawie udowo-rzepkowym, nie wykazano naderwania troczków
rzepki ani uszkodzenia chrząstki nadkłykci i rzepki.
W sekwencji STIR nieznaczny wysięk zarzepkowo.
Brak ognisk pourazowego obrzęku beleczkowego (bone bruise).
Dzień Dobry!
Taki opis, z towarzyszącymi klinicznymi objawami łąkotkowymi (ból, przeskakiwania, blokowania, ograniczenie zakresu ruchu) kwalifikuje pacjenta do leczenia artroskopowego. Zwyrodnieniowe uszkodzenie łąkotki wymaga na pewno zaopatrzenia polegającego na usunięciu uszkodzonych fragmentów, szyciu fragmentów w strefie czerwonej (czyli podlegającej wygojeniu) lub wykonania zabiegu rekonstrukcji łąkotki (AMMR) z użyciem błony kolagenowej i komórek macierzystych.
Łącze wyrazy szacunku.
Paweł Sokołowicz