czy przepuklina pępkowa u niemowlaka wymaga operacji?

6 odpowiedzi
witam. mój trzymiesieczny synek ma przepukline pępkową, która chwilami dochodzi do 2-3 cm, gdy mocno płacze. jednak gdy sie nie napina jest całkiem miękką skórką i da się ją wcisnąć. Jeden chirurg zalecił nic z tym nie robić tylko kłaść na brzuchu, ale inni lekarze mnie postraszyli że to poważne. Nie wiem czy ryzyko uwiązgnięcia jest duże i konieczna operacja, czy dałoby się uniknąć i czekać aż się wchłonie.Dziękuję za dobrą rade
Takich maluchów nie ma potrzeby operować, bowiem przepuklina pepkowa będzie się systematycznie zmniejszać wraz ze wzrostem dziecka. Nie zalecam plastrowania, odczyny skórne( zaczerwienienie)po plastrowania bardziej przeszkadzają dziecku niż sama przepuklina. Zalecam szerokie pieluszkowanie( ciut większy pampers, aby zachodził na pępek plus kilka gazikow położonych na pępek pod pampers). Jeśli jest Pani zokolic Kalisza to zapraszam Radosław Rudolf chirurg dziecięcy

Dzień dobry. Przepuklina pępkowa to jedyna przepuklina brzuszna która może się samoistnie zamknąć. Proszę układać dziecko na brzuszku, unikać napięcia brzuszka ( płacz, zaparcia)
Pozdrawiam
Należy zaufać jednej osobie, konsultowanie pacjenta pzrez kilku lekarzy zwykle sprawia problem okręslenia celowości leczenia
Przepuklina pępkowa u tak małego dziecka nie jest wskazaniem do leczenia operacyjnego. Zwykle pierścień przepukliny pępkowej zamyka się sam. Jednak jak w przypadku każdej przepukliny brzusznej może dojść do uwięźnięcia jelita ale zdarza się to niezmiernie rzadko. Proponuje regularne kontrole u swojego lekarza POZ.
Witam, ryzyko uwięźnięcia przepukliny pępkowej u niemowlęcia jest znikome. Powszechnie stosuje się plastry ściągające Poro-fix w sesjach 2-tygodniowych i taka terapia ma sens do 5-6 m-ca życia.
Przepuklina jest groźna tylko gdyby uwięzła, czyli powiększyła się i nie dała schować. W tym wieku tylko w takiej sytuacji trzeba interweniować i to szybko. Szansa na to jest mała. Dlatego warto poczekać i dać dziecku szansę na zmniejszenie przepukliny w wyniku rozwoju, co jest możliwe.